נוטלים תוספי תזונה ומצפים לשינוי מהיר? כשמנסים להבריא עץ לא צובעים את העלים בצבע ירוק, אלא מגיעים לשורש ומטפלים בו בהתמדה. תוספי תזונה עובדים בגוף בדיוק באותה צורה. אחת הכתבות הכי חשובות לבריאות שלכם

תוספי תזונה הם אמנם אחד התחומים החשובים ביותר בתחום הבריאות, אך עדיין לא מובן כראוי. צרכנים רבים אשר עושים את דרכם הראשונה בעולם תוספי התזונה מצפים לתגובה מהירה של הגוף, כמו של אנטיביוטיקה או כל תרופה אחרת - אך בתוספי תזונה ההיפך הוא הרצוי.

בעוד שתרופות מטפלות בסימפטום, מטרתם של תוספי התזונה הוא לטפל בשורש. 

כמו שעל מנת להבריא עץ יש לטפל בשורשים שמשקים אותו ולא לצבוע בצבע ירוק את העלים - אותו דבר בגוף שלנו. אם יש בעיה המקור שלה בשורש, ובשביל להגיע לשורש לפעמים צריך לחפור עמוק באדמה.

השורשים שלנו מורכבים ממה שאנו מכניסים לגוף, בצירוף פעילות גופנית ובריאות נפשית.

תוסף תזונה שנכנס לגוף צריך לעבור מסלול ארוך כל יום לאורך זמן על מנת להיספג באופן יומיומי בגוף שלנו.

תוסף תזונה משתתף בתהליך הבנייה

ניקח לדוגמה את חלבון הקולגן שמסייע לבניית השערות. יש שני תהליכים שמתרחשים במקביל: הרס ובנייה.


השערה נהרסת, וברגע שהגוף מקבל את חלבון הקולגן הוא מתחיל לספוג אותו, ואז מתרחש תהליך מורכב בתוך התא. עד להתעוררות ולבנייה של שערה חדשה לוקח זמן – לעיתים הרבה זמן.

ברגע שצורכים קולגן, הגוף אוגר אותו עד שהוא מגיע לרמה מסוימת, וכשמלאי הקולגן מגיע לרמה מסוימת הוא משתחרר למפרקים, לציפורניים ולשיער.

למעשה, כל הזמן "מתבזבזים" משאבים, שכן השיער צומח אז הקולגן שנאגר משמש כל הזמן לתהליכי בנייה חדשים, ומלאי הקולגן שבנה את השערה נעלם מהגוף. ברגע שהוא נעלם מהגוף צריך לצרוך עוד קולגן. כך שלמעשה, הגוף צריך כל הזמן אספקה שוטפת של הוויטמינים והתוספים החשובים לו – לאורך זמןShutterstock 161905283

איך יודעים שתוספי התזונה אכן פועלים?

הדבר תלוי באדם ובאיזה תוספי תזונה הוא נוטל. כמו כן, גורמי השפעה נוספים הם גיל, מין, מערכת העיכול, תזונה, מצב רפואי ועוד. שלושה חודשים צריכים להיות מספיק זמן כדי להעריך אם מרגישים שיפור כלשהו, אך זה תלוי אם נוטלים את התוסף בעקבות חוסר בוויטמין ספציפי, או כאמצעי מניעה. בסופו של דבר, בדיקות קבועות יעזרו להעריך את ההשפעה של התוסף.

כמה זמן צריך לקחת תוספי תזונה?

חשוב להכיר בכך שתוספי תזונה אינם כדורי פלא שיכולים לשפר את הבריאות בבת אחת, ולוקח זמן לבנות את רמות הוויטמינים והרכיבים התזונתיים שהגוף זקוק להם. במקרה הזה, עקביות היא שם המפתח, ולכן צריכת תוספים יומיומית היא חיונית עבור אספקה ​​קבועה של חומרים מזינים לגוף, ולהיפך - נטילה לא עקבית של תוספי תזונה, תפחית את היעילות שלהם.

לסיכום, כמו תזונה נכונה גם תוספי תזונה וגם אבקות חלבון מומלצות מטרתם לטפל בבעיה ולא בסימפטום. זהו תהליך עמוק שדורש התמדה לאורך זמן, מכיוון שזה הבסיס לגוף בריא.