החורף שנמצא ממש מעבר לפינה מביא אתו אתגר רציני. כשהטמפרטורות נמוכות, מזג האוויר הקר מקשה גם על מערכות הגוף וגם על מצב הרוח. אז איך נגן על הגוף ונשאיר אותו חזק, מוכן ודרוך במיוחד לעונה הקרה?

ממש כשהתחלתי לשמוח בגלל הגשמים הראשונים שהתדפקו על חלוני, התקשרה אלי מטופלת ותיקה שאחד מילדיה חזר מהגן עם חום גבוה. החשש הגדול שלה היה שהמחלה שלו תעבור חיש קל לשאר בני המשפחה שלה, וכולם יצטרכו להתמודד עם ההשלכות.

החשש שלה אכן מוצדק. מחקרים רבים מצאו קשר בין מזג אוויר חורפי, לבין ההתפשטות של נגיף השפעת ושל מחלות וזיהומים הקשורים בזיהומים בדרכי הנשימה. 

השהייה הממושכת בחללים הסגורים במקומות העבודה, בבתי הספר, בגנים ובבתים שהטמפרטורות יורדות, מזמנת הידבקות גדולה יותר בווירוסים וחיידקים. רוב מחלות החורף נגרמות על ידי וירוסים. כיוון שאנטיביוטיקה איננה יעילה נגד וירוסים, הגוף מתגונן מפניהם בעיקר על ידי מערכת החיסון.

קור משפיע לרעה על הגוף. זרימת הדם לאיברי הגוף פחות טובה כשקר, וזה מקשה על מערכת החיסון לעבוד בצורה מיטבית. בנוסף, נוצר יובש של הרירית באף, והיא מתקשה יותר למנוע ממזהמים לחדור לגוף.

כדי לחזק את המערכת החיסונית צריך להקפיד לצרוך מדי יום את כל המינרלים והוויטמינים להם הגוף זקוק. אפשרות אחת לעשות זאת היא תזונה נכונה. אך באורח החיים המודרני ועם כמות המזון המעובד שאנו אוכלים, קשה עד בלתי אפשרי להקפיד על תזונה יעילה שתספק לנו את כל ההגנה הנדרשת לגוף.

לשמחתנו, יש מספר תוספי תזונה שיחזקו את גופנו בקור ויאפשרו לנו לעבור את החורף בשלום. כולם בטוחים לשימוש, וחשוב לצרוך אותם מיד כשהתסמינים הראשונים מופיעים. למעשה, מומלץ ליטול אותם לצרכי מניעה עוד לפני שמתפתחים תסמינים - מיד כשהחורף מגיע ולאורך כל העונה הקרה. הנה הרשימה המלאה.

שמן אורגנו

שמן אורגנו קרוי "האנטיביוטיקה של הטבע", והוא מחסל זיהומים ביעילות רבה. קרבקול, החומר הפעיל בשמן האורגנו, הוכח ובכמה וכמה מחקרים כיעיל נגד זיהומים ויראליים, במיוחד וירוסים שפוגעים במערכת הנשימה וגורמים לשיעולים ולדלקת ריאות, וירוס ההרפס שמופיע במחלות חום, ווירוס הרוטה שגורם לשלשולים בקרב ילדים.

חומר פעיל נוסף שמצוי בשמן האורגנו, התימול, ולשילוב שלו עם הקרבקול יש יכולות אנטיביוטיות מוכחות.


שמן האורגנו הוכח כמצטיין גם בפעילות אנטי חיידקית., ויעילותו נוגדת הדלקת הוכחה מחקרית.

מומלץ ליטול טיפות שמן אורגנו טבעיות בריכוז גבוה של 1:5, על בסיס שמן זית בכבישה קרה.

לשמן אורגנו מומלץ לחצו כאן >>

פרוביוטיקה

בשל היותו של האורגנו יעיל כל כך בקטילת וירוסים וגם חיידקים, בזמן השימוש בו כדאי לצרוך פרוביוטיקה , כדי לחזק את אוכלוסיית המעיים הידידותית.

סיבה נוספת לצריכת פרוביוטיקה בזמן החורף היא, שחיידקי המעיים הידידותיים מהווים את קו ההגנה הראשון נגד חיידקים וטפילים גורמי מחלות שעלולים לחדור לגוף דרך האוכל. במחקרים הוכח גם, שהם תורמים לחוסנו של הגוף כי הם מייצרים וויטמינים חיוניים ומוליכים עצביים.

גם בתקופת נטילת אנטיביוטיקה חשוב מאוד ליטול פרוביוטיקה, שכן האנטיביוטיקה מחסלת את החיידקים הטובים בגוף.

חשוב לצרוך תוספי פרוביוטיקה המכילים לפחות 10 מיני חיידקים טובים, בכמות מספקת על פי רמת הטיפול הדרושה – 12 מיליארד לתחזוקה שוטפת, ו-25 ו-50 מיליארד לטיפול במצבים אקוטיים. לנשים, מומלץ לצרוך פרוביוטיקה עם די-מאנוז.

להמלצות על פרוביוטיקה איכותית לחצו כאן >>

אוניה דה גאטו

בכל ירידה ברמת האנרגיה, תחושה קלה שהחום עולה או דגדוג קל בגרון אני ממליצה לבלוע מיידית 2 קפסולות של אוניה דה גאטו (Uncaria Tomentosa).


הוכח, כי האוניה דה גאטו מצטיין בפעילותו האנטי דלקתית ונוגדת החמצון, ומשום כך הוא מעולה לטיפול במחלות חורף.

חשוב לבדוק שהמיצוי של האוניה דה גאטו בתוסף מרוכז מספיק, ושהוא מכיל חומרים טבעיים בלבד.

לאוניה דה גאטו בריכוז גבוה לחצו כאן >>

ויטמינים לחורף במבצע מטורף | טבע בריא


סמבוק שחור

כשמחלות החורף בסביבה חשוב להיעזר גם בסמבוק שחור. במחקרים רבים הוכח, שסמבוק שחור יעיל בטיפול בזיהומים של מערכת הנשימה העליונה ובפעילות נגד זיהומים חיידקיים וויראליים.

כדי ליהנות מיתרונותיו של הסמבוק השחור, חשוב לצרוך תוסף המכיל גם מיצוי וגם אבקה של פרי הסמבוק.

לסמבוק שחור מומלץ לחצו כאן>>

אבץ וויטמין C

הוכח מחקרית כי צריכה של אבץ מפחיתה את חומרת מחלות החורף ומסייעת במניעתן. במחקר נוסף, בנושא יעילות התפקוד החיסוני בהתקררות ותחלואת חורף רגילה (COMMON COLD), נמצא כי שילוב של ויטמין C ואבץ (פלוס צריכה של ויטמין (D מבטיח פחות תחלואה, משך מחלה קצר יותר ותסמינים חלשים יותר.

רצוי לצרוך תוסף משולב של אבץ וויטמין C למציצה, שמהווה פתרון מעולה גם לזיהומים בחלל הפה ובגרון שכל כך אופייניים לתקופה.

להמלצה על אבץ וויטמין C לחצו כאן >>

פרופוליס ואכינצאה

במקרה של כאבי גרון, אני ממליצה תמיד על אכינצאה ופרופוליס. כאבי גרון הם לעיתים קרובות תוצאה של זיהום חיידקי או ויראלי. מעבר לכאב ולחוסר הנוחות שהם גורמים לנו, חשוב לעצור את הזיהום כדי למנוע חדירה של הגורמים המזהמים לסמפונות ולריאות.

 

האכינצאה הוא צמח מרפא המכיל חומרים פעילים שמסייעים להפחית דלקות, להקל על מחלות בדרכי הנשימה ועל תסמינים כמו נזלת, ליחה, קשיי נשימה וכאבי גרון, ולתרום לנשימה נקייה ורציפה. מחקר מקיף שנערך בנושא הוכח, שאכינצאה מפחיתה את הסיכון לזיהומים וסיבוכים בדרכי הנשימה ב-35%. לאכינצאה יש גם תכונות אנטי-בקטריאליות, שמסייעות להילחם ביעילות בפולשים שמחריפים את בריאות הגוף.

פרופוליס הוא החומר בו משתמשות הדבורים כדי לאטום את הכוורת ולהגן עליה מפני זיהומים שעלולים לחסל את אוכלוסיית הדבורים השוכנות בה. הוכח, שהפרופוליס שמגן על הדבורים הוא גם חומר מחטא יעיל ביותר גם לגוף האדם, וביכולתו לחסל זיהומים בחלל הפה ובגרון ולמנוע מהם לחדור לגוף.

בשוק ישנם תרסיסים המכילים מיצוי מרוכז של אכיניציאה ופרופוליס. בעיניי זהו תרסיס חובה לצורך חיטוי הגרון - גם למניעה וגם ברגע שמרגישים עקצוץ כלשהו, עוד לפני שמתחיל כאב הגרון.

לתרסיס אישי לחיטוי הגרון על בסיס אכינצאה ופרופוליס לחצו כאן >>

winter 4 teva bari


B קומפלקס

קומפלקס של ויטמינים מקבוצת B חיוני, בין השאר, לתפקוד החיסוני, בשל חשיבותו הרבה של ויטמין B12 בייצור כדוריות הדם הלבנות – שהן הגורם החיסוני העיקרי בגוף.

במחקרים הוכח שוויטמיני B, במיוחד B1, B3, B6, B9, B12, אחראים גם להפקת אנרגיה ולתפקוד תקין המערכת הקוגניטיבית ומערכת העצבים, ולהפחתת סימפטומים של דיכאון.

בתקופת החורף אנו נוטים להיות עייפים יותר, וזוהי עונה שנקשרת גם לתופעות של שינויים במצב הרוח ודיכאון, בגלל החושך וההסתגרות בבית.  מכאן נובעת חשיבותה הרבה של קבוצת ויטמיני B בתקופת החורף.

התזונה המערבית המעובדת אינה מספקת לגוף מספיק ויטמינים חיוניים מקבוצת B. לכן כשאנחנו רוצים לחזק את המערכת שלנו, להבטיח תפקוד תקין של כל מערכות הגוף ולשים דגש על תפקוד חיסוני יעיל, חשוב מאוד ליטול תוסף B קומפלקס.

חשוב לבדוק שהתוסף יכיל את כל ויטמיני ה-B שהוכחו כיעילים.

לתוסף B קומפלקס מומלץ לחצו כאן >>

ויטמין D

לוויטמין D יש תפקידים חיוניים רבים בגוף. בין השאר, הוא נמצא יעיל בהפחתת דלקות בגוף ובהגנה על תפקודה התקין של המערכת החיסונית.  


במחקרים הוכח, שאחד הסימנים האפשריים לתחושה מתמשכת של דכדוך ומצב רוח ירוד נעוצה במחסור בוויטמין D, ומשום כך צריכה של ויטמין זה מסייעת בטיפול בדיכאון.

ויטמין D מסונתז על ידי גוף האדם לאחר כל חשיפה ממושכת לאור השמש. אך אפילו בישראל שטופת השמש, נמצא שקיים מחסור בוויטמין D אצל כל האוכלוסייה. הסיבה לכך היא חשיפה מועטה לשמש בשעות היום. הן בגלל הישיבה במשרד, והן בגלל תכשירי ההגנה שאנו משתמשים בהם בזמן חשיפה ממושכת לשמש.

בחורף החסר בוויטמין זה מתעצם עוד יותר ולכן חשוב מאוד לקחת תוסף ויטמין D, ולהקפיד לקחת אותו גם במהלך כל השנה.

לוויטמין D 1000 מומלץ לחצו כאן >>

ויטמין C

אחד הוויטמינים החשובים ביותר הוא ויטמין C, המשתתף בכ-300 תהליכים בגופנו, ויש לו גם תפקיד מכריע בשמירה על תפקוד מערכת החיסון. בין השאר, הוא גם מאפשר לתאי הדם הלבנים המחסלים זיהומים החודרים לגופנו לשמור על תפקוד אופטימלי.

חוסר בוויטמין C עלול להחליש את מערכת החיסון ואי הימצאותו חושף את הגוף למחלות.

גופנו אינו מסוגל לייצר ויטמין C בעצמו  אז צריך לצרוך אותו ממקור חיצוני. רובנו לא אוכלים מדי יום מספיק פירות וירקות שמכילים אותו. כמו כן, ויטמין C ממזון איננו נספג היטב במחזור הדם דרך מערכת העיכול.

המענה לכך הוא תוסף תזונה של ויטמין C. בשל הקושי בספיגה, חשוב לצרוך ויטמין C בטכנולוגיית שחרור מושהה, המבטיחה שהוא לא יתפרק בחומציות הקיבה ויגיע למחזור הדם ומשם לאיברי המטרה. טכנולוגיה זו מבטיחה גם, שהוויטמין ישתחרר בגוף בצורה קבועה ומבוקרת לאורך היום.

לוויטמין C בשחרור מושהה לחצו כאן >>

לסיכום, החורף הוא עונה מועדת להצטננויות ומחלות נגיפיות, והדרך להתגונן בפניהן היא ליטול תוספי תזונה שהוכחו כיעילים בחיזוק המערכת החיסונית שלנו גם בעונה הקרה. ואם חלילה נדבקנו במשהו – ביכולתם להקל על תסמינים ובקיצור את משך המחלה.

ממש לא כדאי לחכות עד שתידבקו במשהו - חשוב ליטול אותם ממש כשמתחיל החורף, ולאורך כל העונה לצורך מניעה._____________________________________________________________________________________________________________

עמרית בן סירה (N.D, C.Ac, Re.Na) היא מומחית לנטורופתיה ורפואה טבעית, בעלת קליניקה לרפואה טבעית בגישה אינטגרטיבית (משולבת) 360º גוף-נפש כבר למעלה מעשרים שנה. מרצה ומנחה סדנאות בריאות inside-out על תזונה ואנטי-אייג'ינג בארץ ובעולם