אבקת חלבון היא תוסף הכרחי למתאמנים, אך לבדה היא אינה מספיקה. יש תוספים נוספים שחשוב לקחת כדי לבנות ולהגדיל את השריר באופן יעיל, מהיר ובטוח יותר

בשנים האחרונות עלתה המודעות לכך, שצריכת אבקת חלבון חיונית לבניית שריר. אם בשנת 2002 רק 30% מהמתאמנים בחדרי הכושר דיווחו שהם צורכים אבקת חלבון, הרי שהיום, למעלה מ-80% מהמתאמנים מדווחים על כך שהם צורכים אבקת חלבון.

אך אבקת חלבון לבדה איננה מספיקה כדי להגיע לתוצאה הרצויה.

לשם המחשה, נשווה את השימוש באבקת חלבון לצורך בניית שריר, לשימוש בבלוקים לצורך בניית בית. הבלוקים הם המרכיב העיקרי לבניית בית, כי אנו חייבים להשתמש בהם לבניית השלד שלו. אבל בלוקים לבדם לא מספיקים כדי לבנות בית, ויש צורך בחומרים נוספים. אנו זקוקים, למשל, ליסודות מברזל שיחזיקו את הבית, למלט שיחבר בין הבלוקים, לתשתיות ביוב, חשמל, ריצוף, מים, צבע ועוד.


בדומה לכך, אבקת חלבון היא רק מרכיב אחד לבניית שריר, ויש צורך לצרוך גם תוספי תזונה כדי לבנות אותו. מטרתם של תוספי התזונה לספורטאים היא לשמור על מאגרי האנרגיה בגוף, לתמוך בתהליכי התאוששות אופטימליים ולמנוע מצב של חוסרים בגוף.

תוספי תזונה איכותיים יגרמו למתאמנים לחוש אנרגטיים, חיוניים ובריאים יותר, ולשפר את הביצועים.

5 משפחות שצריך להכיר

יש חמש משפחות תוספים שחשובות ביותר לצורך בניית שריר נכונה, יעילה ומהירה יותר. הדרך לבנות את ערכת התוספים הנכונה ביותר היא לבחור לפחות רכיב אחד מכל משפחה:

  • משפחת חומצות האמינו
  • משפחת הממריצים הטבעיים
  • משפחת המסייעים בזמן מנוחה
  • משפחת הוויטמינים
  • משפחת שורפי השומן (למי שמעוניין בחיטוב)

כדי שניתן יהיה להרכיב את הערכה הנכונה בקלות, נסביר בקצרה על כל משפחה. חשוב להדגיש שכל המוצרים לפניכם טבעיים ומיוצרים ברישיון משרד הבריאות.

משפחת חומצות האמינו

חומצות אמינו הן אבני הבניין של החלבונים בגוף. תפקידן הוא למקסם את תהליך הספיגה של החלבון שנכנס לגוף ממקור חיצוני, ואת תהליך ההתפתחות של מערכות רבות בגוף, בעיקר של העצמות והשרירים. רק כשבגוף יש את כמות חומצות האמינו שהוא צריך, הוא יכול להפוך את החלבון לשריר.

בגוף יש 22 חומצות אמינו, שמתחלקות לשתי קבוצות:  חומצות אמינו שהגוף מייצר באופן טבעי, וחומצות אמינו חיוניות שהגוף איננו מייצר באופן טבעי, ולכן יש לצרוך אותן ממקור חיצוני. מתוכן, הפופולריות והיעילות ביותר בקרב המתאמנים הן קריאטין, גלוטמין ו-BCAA.

להנחות ענק על חומצות אמינו לחצו כאן >>

משפחת הממריצים הטבעיים

משפרי ביצועים לפני האימון (Pre Workout), או בשמם המקצועי Nitric Oxide, הפכו ללהיט החם ביותר בקרב המתאמנים בחדר כושר והעוסקים בפעילות ספורטיבית מאומצת. צריכת מנה של ממריץ קדם-אימון לפני הפעילות הספורטיבית מגבירה את הכוח והסיבולת בשעת האימון. הבולטים במשפחת הממריצים הטבעיים לקדם אימון הם קפאין ובטא אלנין.


למבצעים על ממריצים טבעיים לחצו כאן >>

משפחת המסייעים במנוחה

הרוב לא יודעים זאת, אך השריר נבנה במנוחה ולא בזמן האימון. למעשה, בזמן אימון אנחנו למעשה קורעים, פוצעים ומרחיבים את השריר כדי שבזמן המנוחה הוא ייבנה מחדש בצורה טובה יותר.

לכן אנחנו חייבים לדאוג שהשרירים שלנו יקבלו את כל הדרוש שלהם דווקא בזמן מנוחה, ועל אחת כמה וכמה בזמן השינה. התוספים הבולטים והחשובים בתחום הסיוע בזמן מנוחה הם: בטא אלנין, גאבא ומגנזיום.


למבצעים על מוצרים מסייעים במנוחה לחצו כאן >>
 
shutterstock 632161253

השריר נבנה במנוחה

משפחת הוויטמינים

תחום חשוב, נוסף והכרחי שצריך להקפיד עליו הוא תחום הוויטמינים. הוויטמינים הם הויטמינים הם רכיבים חיוניים שגופנו זקוק להם להתפתחות ותפקוד תקין. הם מסייעים לתהליכים ביוכימיים רבים בגוף, כמו ייצור אנרגיה, בניית רקמות השריר והעצמות, ויסות חילוף החומריםייצור הורמונים ומעבירים עצבייםהוויטמינים הבולטים לספורטאים הם כורכומין, מולטי ויטמין, מגנזיום ציטראט ואומגה 3. 


למבצעים והנחות על ויטמינים לספורטאים לחצו כאן >>

משפחת שורפי השומן

נתחיל בכך, שאין כדורי קסמים ואין אבקות פלא. את השומן ניתן לשרוף בשילוב של פעילות גופנית ותזונה נכונה. עם זאת, ישנם רכיבים המסייעים להאצת התהליך, כמו קפאין, פורסקולין, CLA (חומצה לינולאית מוצמדת), תה ירוק, ל-קרניטין, חומצה הידרוקסיטרית (שנמצאת בצמח הגרסיניה קמבוג'יה) וחומצה אצטית (שנמצאת בחומץ תפוחים).

בדומה לממריצים, גם שורפי השומן שינו את האופן שבו התרגלנו להילחם באחוזי השומן העודפים ובמצבורי השומן הבטני עקשניים.

שורפי שומן משמשים לחיטוב לצד הרזיה. המהפכה בתחום שורפי השומן התחילה בעקבות התגלית, שרכיב ה -CLA שהגוף כמעט שלא מייצר לבדו, מסייע לשריפת שומן באזורים שבהם הוא מצטבר.

את ה-CLA ניתן לצרוך בצורתו הטהורה, או באחת מהפורמולות של שורפי השומן. פורמולות המבוססות על CLA בשילוב עם מרכיבים נוספים, מצליחות לשרוף את השומן במהירות רבה יותר מ-CLA נקי. גם כאן, חשוב מאוד להקפיד שהמוצר שקונים מיוצר ברישיון משרד הבריאות.


להנחות ענק על שורפי שומן לחצו כאן >>

 לסיכום - כל אחד בוחר להתאמן באופן שונה לחלוטין, עם תוכנית אימונים אישית ומטרות שונות שהציב לעצמו בתחילת הדרך. חלק מהמתאמנים רוצים למשל, לרדת במשקל ולשמור עליו בכל מחיר, ויש כאלה שהכי חשוב להם לעלות במסת השריר.

רכישה אקראית של תוספי תזונה לספורטאים איננה אפקטיבית. צריך להתאים את התוספים הנכונים לפעילות הגופנית הספציפית שאתם מבצעים, למטרות שהצבתם לעצמכם ולמבנה הפיזיולוגי שלכם. רק כך תוכלו למקסם את יתרונותיהם של התוספים שתיקחו, תשפרו ביצועים ותשמרו על משקל גוף תקין ומאוזן לאורך זמן.

חשוב לקנות רק תוספי תזונה טבעיים ובטוחים לשימוש, ולוודא שהמוצרים נמצאים בפיקוח, מגיעים ישירות ממרכז ההפצה ומיוצרים ברישיון משרד הבריאות.

טבע בריא - הבית של מפתחי הגוף בישראל