המידע שלפניך מוגש כשירות כללי לצורכי העשרה בלבד לפי המידע העדכני הקיים בנושא בעולם, ואינו מהווה המלצה לצרוך צמחי מרפא או תוסף תזונה כלשהו. למען הסר ספק, מידע זה אינו מתייחס לתוספי תזונה ואינו מיועד לשמש כהמלצה לשינוי או הורדה של תרופה כלשהיא, ואין בו תחליף לייעוץ רפואי.

הבריאות שוויטמין C תורם לחיינו

ויטמין C או חומצה אסקורבית, הוא ויטמין ונוגד חמצון המסיס במים, המשתתף במאות של תהליכים ביולוגיים שונים בגופנו.
גופנו איננו אוגר ויטמין C ולכן, עלינו לאכול כמויות קטנות שלו לאורך כל היום כדי ליהנות מיתרונותיו. ויטמין C הוא גם ויטמין שמתכלה מהר, כך שמומלץ לאכול את המזונות המכילים אותו טריים ובסמוך לחיתוך שלהם.

אם אנו רוצים לשפר את איכות הספיגה, מומלץ להימנע מאכילה של ויטמין C לצד מאכלים או משקאות אשר מכילים קפאין או אלכוהול, אשר נוטים להמריץ את מחזור הדם, להאיץ את תהליך העיכול ובעקבות זאת לפגוע באיכות ספיגת הוויטמין בגוף. גם עישון, לחץ תמידי , פציעות חריפות ותזונה שדלה בירקות ופירות עשויים להשפיע לשלילה על רמות הוויטמין בגופנו.

להזמנה ישירה של ויטמין C - לחצו כאן

לוויטמין C תפקיד עיקרי במערכת החיסון שלנו ולכן, מחסור של הוויטמין יתבטא בעיקר בעקבות תפקוד לקוי שלה. תסמינים נפוצים הם דימום מהחניכיים, החלמה איטית של פצעים או נגעים בגוף, נטייה לחוות זיהומים ולחלות יותר בקלות, האטה בתהליך ההחלמה של שברים, נקעים או כוויות, בעיות עור, עייפות, דיכאון, יובש בפה ובעיניים, נשירה של השיער ועוד. במקרים חריפים נפתח את כל הסימפטומים הללו, המאוגדים תחת מחלה המתרחשת כתוצאה ממחסור בוויטמין C – צפדינה.

ויטמין C נספג במעי הדק. כדי לשמור על בריאותנו, עלינו לצרוך בין 75 מיליגרם ל- 120 מ"ג. אנו יכולים לצרוך עד 2,000 מ"ג של ויטמין C ביום ללא חשש. אם אנו סובלים ממחסור בוויטמין C, כדאי לנו לצרוך 1,000 מ"ג של הוויטמין יום-יום עד למצב של איזון.

חלק מהותי מהמערך החיסוני שלנו

ויטמין C משתתף בתהליכים פיזיולוגיים רבים אשר משתייכים למערכת החיסונית בפרט ולבריאות והגנה על הגוף שלנו כמכלול.

הוויטמין מסייע לייצר תאי ה- T של המערכת החיסונית שלנו, קיימים 3 מהם:

האחד (TH) מטרתו לעבוד יחד עם תאי B (תאים אחרים של מערכת החיסון) כדי לייצר נוגדנים נגד מחלות שהגוף שלנו מכיר, כך שיוכל להילחם בהן יותר בקלות בפעם הבאה.

השני (TK) מטרתו לתקוף תאי גוף חולים, לרבות תאים סרטניים.

תפקידו של השלישי (TS) הוא לדכא פעילות יתר, דלקתיות יתר, של המערכת החיסונית שלנו.

ניכר כי תאי ה- T חיוניים לכלל תהליכי הלחימה והניקיון של חיידקים, פטריות, תאים חולים או פולשים שמוצאים את דרכם לגופנו. מסיבה זו כמות רבה שלהם בגופנו תתרום לבריאות גדולה.

תאי TS אף תורמים לוויטמין C איכויות אנטי-דלקתיות, שמקלות על מחלות אוטואימוניות או דלקות שגרתיות באזורים שונים בגוף ולרבות השרירים, המפרקים והעור.

בנוסף, ויטמין C אף מסייע לייצר פגוציטים (תאים בולעניים של מערכת החיסון), אשר מסייעים לגונן עלינו מפני פולשים, להיפטר ביעילות מפטריות ולייעל החלמה של זיהומים, מחלות ודלקות.

ויטמין C, בדומה לוויטמינים רבים אחרים, הוא גם נוגד חמצון. כתוצאה מכך הוא מסייע לייעל שפע תהליכים נוספים בגופנו כגון תהליך העיכול ותהליכי ניקוי הרעלים של הגוף.

מסייע להתמודד עם תופעת חמצון היתר של הגוף או תופעת הרדיקלים החופשיים – הוא מסייע לגונן על גופנו מפני זיהומים ומפגעים סביבתיים ועל ידי כך, מונע חמצון יתר של הגוף שלנו.

במקרה של חמצון יתר, ויטמין C מייעל את תהליכי הניקוי של גופנו ואת הפעילות של מערכת החיסון, תורם לאיזון המולקולרי של התאים המחומצנים ומשיב את הסדר על כנו. ללא ויטמינים כמו ויטמין C, תופעת הרדיקלים החופשיים עשויה להביא למחלות מסכנות חייו ולרבות דמנציה, פרקינסון, סרטן או שבץ.

הויטמינים והמינרלים שיש בתפוזשומר על בריאות הלב וכלי הדם שלנו

ויטמין C מייעל את פעילותו של ויטמין E, אשר נחשב לנוגד חמצון איכותי הפועל בעיקר במטרה להתמודד בהצלחה עם בעיות לב וכלי דם.

הוא מסייע לנקות את כלי הדם מכולסטרול ה- LDL ולייעל את פעילותן של חומצות שומן בריאות, שמשכללות את תהליך הניקוי. ויטמין E אף מאיץ את מחזור הדם ומסייע למנוע מצבים של קרישת דם או לחץ דם גבוה.

ויטמין C אף משתתף בעצמו בתהליך ייצור מיצי המרה של גופנו – המיוצרים בעיקר מכולסטרול. ככל שגופנו ייצר יותר מיצי מרה, כך מחזור הדם שלנו יתנקה ביעילות משומנים לא בריאים.

בזכות תהליכי הניקוי שהוויטמין משכין במחזור הדם שלנו, הוא אף מונע הצטברות של שומנים לאורך כלי הדם שלנו וכתוצאה מכך מפחית את הסיכון שלנו ללקות במחלות לב וכלי דם.

חיוני לבריאות העור, השיער, העצמות והמפרקים שלנו

חלבון הקולגן מהווה 70% מעורנו, 30% מעצמותינו ומצוי בכלל רקמות החיבור בגופנו. הוא מסייע לשמר את גופנו צעיר, מתוח ובוהק על ידי שימור איכויות הגמישות שלנו.

אנו מייצרים קולגן ברמות מיטביות עד גיל 25 ולאחר מכן, תהליך הייצור הולך ופוחת בהדרגה עד שהוא נפסק לחלוטין באזור גיל 40. מסיבה זו כדאי לנו לייצר מאגרים גדולים של קולגן בעודנו צעירים; כל עוד אנו יכולים.

ויטמין C, יחד עם ברזל וחומצת האמינו של הקולגן, משתתף בתהליכי הייצור של חלבון הקולגן – החלבון אשר מהווה רכיב חיוני בכלל העור, העצמות, המפרקים והשרירים שלנו.

ככל שבגופנו יהיה יותר קולגן, כך למפרקים של גופנו יהיה מרחב תנועה נוח, נמנע מכאבים ונדחה את תהליך ההזדקנות בעוד כמה שנים. נוכחות רבות של קולגן בגוף אף מאיצה את תהליך ההחלמה של גופנו מפצעים או פציעות בעור, בעצמות, בשרירים או ברקמות החיבור.

תורם להקלה על לחץ, חרדה או דיכאון

ויטמין C משתתף בתהליך הפירוק של חומצות האמינו (חלבונים) טרוזין וטריפטופן – המשמשות לייצור המוליכים העצביים דופמין, סרוטונין ומלטונין.
המוליכים העצביים הללו תורמים לגופנו תחושות של שלווה, אושר, קבלה, הבנה ועייפות או אנרגיה, בהתאם לכמות האור שאליה אנו נחשפים במהלך היום.

היכן נמצא את ויטמין C

כדי ליהנות מוויטמין C, עלינו להרבות ולאכול פירות וירקות בעודם טריים. מאכלים המכילים ויטמין C כוללים פלפלים בכל הצבעים, גויאבה, פפאיה, קיווי, תות שדה, תפוז, מלון, לימון, פטרוזיליה, כרובית לא מבושלת, אשכולית, אפרסמון, ערמונים, קולרבי ועגבנייה. כיום אנו יכולים ליהנות מוויטמין C גם בתור תוסף תזונה.

אם אנו בוחרים לבשל או לטגן מזונות המכילים ויטמין C, מומלץ לעשות זאת עם מעט שמן ומעט מאוד זמן; שכן ויטמינים מאבדים מחיוניותם במפגש עם טמפרטורות גבוהות.

להזמנה ישירה של ויטמין C - לחצו כאן

 

מחקרים ויטמין C

 1.  סקירה אודות ויטמין C - הארוורד
 2.  כל מה שרציתם לדעת אודות ויטמין C
 3.  ויטמין C מסייע להאיץ החלמה מחולי ולמנוע התפתחות של חולי מלכתחילה
 4.  מידע נרחב אודות ויטמין C ויתרונותיו – אוניברסיטת אורגון
 5.  הערכת ההשפעה של ויטמין C על בריאותנו
 6.  סקירה מלאה על ויטמין C - אוקספורד
 7.  מידע מבוסס מחקרית אודות ויטמין C – מאיו קליניק
 8.  הערכת כלל המחקרים שנערכו על ויטמין C, האיכות שלהם ומשמעות התוצאות שלהם
 9.  סקירת המבנה הכימי והביולוגי של ויטמין C, בדגש על חשיבותו לבריאותנו
 10. יתרונות בריאותיים המבוססים מחקרית ונבדקו על ידי רופא
 11. סקירה קצרה אודות ויטמין C
 12. ויטמין C מסייע להקל על תסמונות מטבוליות
 13. סקירה מלאה ויסודית אודות ויטמין C
 14. כיצד ויטמין C תורם לבריאות העיניים שלנו
 15. ההשפעה של ויטמין C על תופעת חמצון היתר ועל בריאות מערכת החיסון שלנו
 16. תוספי תזונה של ויטמין C מסייעים לאזן את רמות הסוכרים בגופנו ולהקל על תסמינים הנובעים מסוכרת סוג 2
 17. סקירה מדעית של ויטמין C מ- א' ועד ת'
 18. 7 יתרונות מבוססים מחקרית שוויטמין C תורם לגופנו
 19. ויטמין C מסייע להקל על תופעת חמצון היתר ולתרום לבריאותם של ספורטאים