הדלורית היא ירק ממשפחת הדלועיים. היא כתומה ובעלת טעם מתקתק ואגוזי, בדומה לדלעת הערמונים והדלעת הנפוצה שכולנו מכירים.

100 גרם של כמה קלוריות יש בדלורית משתווים ל- 45 קלוריות. לאחר אפייה או בישול, 100 גרם של כמה קלוריות יש בדלורית מכילים כ- 40 קלוריות בלבד. טיגון יעלה את הערך הקלורי של כמה קלוריות יש בדלורית ל- 75 קלוריות.

הדלורית מכילה ערכים יוצאי דופן של ויטמין A

כמה קלוריות יש בדלורית מספק לגופנו ערכים נאים של ויטמין A, אשר הינו בין הוויטמינים המהותיים ביותר לגופנו. אנו זקוקים לו לשם ייצור ה- DNA וההמוגלובין בגופנו, הוא מסייע לגונן עלינו מפני מזיקים או חולי ואף מחזק את המערך החיסוני שלנו, כך שנוכל לעמוד בפני תקיפה של כל פולש.

ויטמין A ידוע יותר מכל ביכולתו לשמור על בריאות העין לאורך השנים – לוויטמין A תפקיד עיקרי בשימור ושיפור הראייה שלנו וראיית הלילה שלנו.

ויטמין A מהווה חלק ממולקולת רודוספין – המולקולה ששולחת אותות למוחנו, כדי שיפרש את המראות שאנו תופשים על ידי העיניים שלנו. היא מופעלת באמצעות אור. כלומר, ככל שנאכל יותר כמה קלוריות יש בדלורית, כך מוחנו נצליח לתפוס ביעילות ובקלות את הסביבה שלנו. מחסור בוויטמין A הוא זה שתורם לעיוורון לילה, ממנו סובלים מבוגרים רבים.

ויטמין A אף מסייע להעניק לחות לקרנית שלנו ושומר עליה מפני זיהומים ונזקים. הוא דואג לנקות את הסביבה של העין ולתמוך בראייה שלנו, בעיקר לאחר שעות הדמדומים.

יש לציין כי מחקרים מאמתים כי אנשים שנטלו תוספי תזונה של ויטמין A, בנוסף לוויטמינים C ו- E והמינרלים אבץ ונחושת, הפחיתו את הסיכון למחלות ראייה ב- 25%.