הטחינה בצורתה הגולמית, היא מחית של זרעי שומשום, שלמים או קלופים. זרעי שומשום שלמים נחשבים לבריאים יותר, לעומת הקלופים, משום שהם מכילים ערכים תזונתיים רבים ואיכותיים יותר לעומתם.

הטחינה מאוד נפוצה באזור המזרח התיכון ואפריקה, אך מאוד נדירה במדינות אמריקה ואירופה; לרוב נוכל למצוא אותה רק בחנויות בריאות או חנויות אתניות ביבשות אלה.

הטחינה מהווה מרכיב עיקרי בחלווה, בממרח החומוס, עוגות ועוגיות, מאכלים טבעוניים למיניהם ומהווה חלק בלתי-נפרד כרוטב טעים מאוד, שלרוב מכיל טחינה גולמית, שמן זית, לימון, פטרוזיליה, כוסברה, מים, מלח, פלפל ולעיתים גם פפריקה. בארצנו ישנם מאכלים רבים המכילים את רוטב הטחינה כרוטב חובה: אין פלאפל, מלאווח, ג'חנון, סלט או אפילו צ'יפס שיהיו טעימים יותר, מאלו שנשלב יחד עם טחינה מתובלת ומלאת טעמים.

כמה קלוריות יש בטחינה מאוד משתנה, בהתאם לאופן שבו אנו אוכלים אותה: 100 גרם של כמה קלוריות יש בטחינה גולמית, תכיל כ- 595 קלוריות. כפית בודדה של כמה קלוריות יש בטחינה מכילה כ- 35 קלוריות בממוצע. כל מצרך מאכל שנשלב עמה, יעלה את הערך הקלורי שלה בהתאם. יש לקחת את זה בחשבון.


הבריאות שטמונה בטחינה


הטחינה מכילה כמויות נאות של שומנים בריאים, חלבונים ומינרלים כגון סידן, מגנזיום וברזל.

הסידן, כמובן, מסייע לנו לשמור על בריאות העצמות והשיניים שלנו.

העצמות שלנו מורכבות בעיקרן מסידן, אשר תורם לצפיפות העצם שלנו ומוסיף לחזק אותה עד הגילאים 20-25. לאחר שלב זה, גופנו ממשיך להיעזר בסידן לשם שימור בריאות העצם.

ככל שאנו מזדקנים, לגופנו קשה יותר לעכל את הסידן שאנו צורכים מהמזון. בשלב זה, הוא נעזר בעיקר במאגרי הסידן ששמר בדיוק לעת הזו. אם איננו אוכלים הרבה סידן או שלא הקפדנו להזין את גופנו בסידן בגיל צעיר, יתכן מאוד כי נסבול מבעיות רבות, לרבות בחוסן העצמות שלנו.

מאכלים כמו כמה קלוריות יש בטחינה, מסייעים לנו לפצות על חסכים מעין אלו.