הדלעת היא ירק ממשפחת הדלועיים, אשר כוללים בין היתר מינים רבים של דלועים (דלעת ערמונים, דלעת השדה, דלעת הגינה...), קישואים, מלונים ועוד.

כמה קלוריות יש בדלעת נחשבת לבריאה מאוד ולכן, נוהגים להכין ממנה שמנים ומנות רבות כגון קוסקוס, פירה דלעת, פשטידת דלעת, מרק דלעת (או מרק כתומים) ועוד.


הבריאות שטמונה בדלעת


כמה קלוריות יש בדלעת מכילה רק 26 קלוריות ל- 100 גרם. כמה קלוריות יש בדלעת אף מכילה ערכים תזונתיים רבים וביניהם הרבה מאוד מים, כמויות יוצאות דופן של ויטמין A, מעט ויטמינים מקבוצת B, סידן, מגנזיום, זרחן וכמות ממוצעת של אשלגן.


ויטמין A תורם לבריאות של המערך החיסוני שלנו


כמה קלוריות יש בדלעת מכילה ערכים יוצאי דופן של ויטמין A וטוב שכך.

מעבר להיותו ויטמין, ויטמין A הוא גם נוגד חמצון כלומר, יש לו תכונות רבות השותפות לנוגדי חמצון אחרים כגון מתן חיזוק המערכת החיסונית שלנו.

ויטמין A אחראי על ויסות תהליכי הייצור והפעילות השוטפת של תאים לבנים, אשר מעורבים בתגובות של המערכת החיסונית. בזכות זאת, התאים פועלים כשורה וגופנו מצליח להימנע משכפול גנטי של מחלות, משפעת ועד למחלות אוטואימוניות וסרטן.

ויטמין A אף מסייע לחזק את מערכת החיסון עצמה, כך שתוכל להתמודד ביתר קלות עם פולשים ומזיקים. הוא אף שומר על הריריות (קווי ההגנה הראשוניים של גופנו מפני מחלות, וירוסים או זיהומים) תקינות ברקמות הגוף השונות, כך שיוכלו לגונן עלינו מפני המפגעים של העולם החיצון.

בשל היותו נוגד חמצון, ויטמין A אף נלחם בתופעת הרדיקלים החופשיים בגוף – תופעה המתארת חמצון יתר של הגוף, שמביא מולקולות שונות בגופנו לאבד את האלקטרונים שלהן. מצבים כאלו יוצרים מעין "מלחמה" בין המולקולות, שעלולה להביא להיווצרותן של דלקות שונות ואף מחלות סופניות וניווניות כגון סרטן, אלצהיימר או פרקינסון. ויטמין A, העשיר באלקטרונים, מסייע לפצות על החסך הזה ולהשיב את הסדר על כנו.