המצה היא מאפה העשוי בצק מדגן שלא תפח (או החמיץ) ומכונה בתורה גם "לחם עוני", מפני שהייתה המאכל של העניים. תפקידה העיקרי שלכמה קלוריות יש במצה, הוא בחג הפסח (הנקרא גם "חג המצות" עקב תפקידה החשוב של המצה בחג) והיא מיוחסת ביהדות כזכר ליציאת מצריים. 
אחת מהלכות חג הפסח היא: לאכול כמה קלוריות יש במצה בליל הסדר. המנהג הוא לאכול מצה כל חג הפסח עצמו, מפני שאסור לאכול מאכלים הכוללים בצק אשר תפח (הנקרא חמץ), אך כמה קלוריות יש במצה?

היסטורית המצה

האזכור הראשון של המצה, מופיע כמו כולנו מכירים, בתנ"ך במהלך אגדת יציאת מצריים בספר שמות:
"וַיֹּאפוּ אֶת הַבָּצֵק אֲשֶׁר הוֹצִיאוּ מִמִּצְרַיִם עֻגֹת מַצּוֹת כִּי לֹא חָמֵץ, כִּי גֹרְשׁוּ מִמִּצְרַיִם וְלֹא יָכְלוּ לְהִתְמַהְמֵהַּ וְגַם-צֵדָה לֹא-עָשׂוּ לָהֶם" (שמות י"ב)
ההגדה מספרת, שלאחר 10 המכות שאלוהים הכה את המצרים, פרעה הסכים לשחרר לחופשי את עם ישראל (שהיו עבדים באותה תקופה). עם ישראל נאלץ לארוז ולהתכונן לעזוב את מצריים במהירות רבה, מפני שמשה חשש שפרעה ישנה את דעתו, לכן, עם ישראל יצא בחופזה ממצרים, והלחם שהם אפו כצידה לדרך לא הספיק לתפוח – כך נוצרה המצה הראשונה. מאז ועד היום, אנחנו אוכלים מצות בחג הפסח כזכר ליציאת מצרים.

ערכים תזונתיים

כמה קלוריות יש במצה? שאלה שאנו שואלים אותה כל חג פסח בעת מריחת כמה קלוריות יש במצה בשכבה עבה של שוקולד או טיגון שברי מצה בבלילת ביצים הנקראת גם "מצה-ברי". לפני שנגלה כמה קלוריות יש במצה, נעבור על ערכיה התזונתיים (לפי מצה אחת השוקלת 30 גרם): 3.42 גרם חלבון, 24 גרם פחמימות, 0.3 שומנים, ו- 3 מ"ג נתרן. למצה אחוזי מים נמוכים מאוד, לכם מומלץ לשתות הרבה מים בעת אכילת מצות, כדי להימנע מעצירות.
כמה קלוריות יש במצה (30 גרם): 109.5 קלוריות.