השקדים הם מיני אגוזים המגיעים מעץ, ממשפחת הוורדיים. השקדים מקורם בעיקר באסיה ובמזרח התיכון, כאשר כיום ניכר למצוא אותם כמעט בכל מקום בעולם.

כ- 100 גרם של שקדים מכילים 575 קלוריות, רובן שומנים בריאים. כל שקד מכיל 6 קלוריות בלבד. חופן שקדים (30 גרם) מכיל כ- 170 קלוריות.

שקדים נחשבים לבריאים בצורה יוצאת דופן, כל עוד הם אינם קלויים או מבושלים – תהליכי החימום משפיעים באופן שלילי על השומנים הבריאים המצויים בשקדים: בדומה לאופן שבו תהליך החימום של המרגרינה מתסיס את השמנים בתוכה והופך אותם לשומני טרנס, כך גם השומנים בשקדים עוברים מעין מוטציה, משנים את המבנה המולקולרי שלהם והופכים למזיקים לגופנו. גופנו מתקשה לפרק אותם פעמים רבות וגרוע מכך – השומנים הנותרים הולכים ומצטברים במחזור הדם שלנו.


הבריאות שטמונה בשקדים טריים


שקדים שאינם קלויים ואינם מבושלים הם מן אגוז בריא מאוד לגופנו בשל אינספור בחינות: השקד מכיל כמויות יפות של סידן, זרחן, אשלגן ומגנזיום המעשירים את גופנו, מסייעים בתהליכי העיכול, האצת מחזור הדם וחיזוק השרירים והעצמות.

השקדים אף מכילים ויטמינים רבים כגון ויטמינים מקבוצת B, סיבים תזונתיים וויטמין E המסייעים לטפל בבעיית הרדיקלים החופשיים, לייעל את החדות הקוגניטיבית של מערכת העצבים שלנו ואת תהליכי התקשורת בין המוח לבין שאר מערכות הגוף ואף, לתרום משמעותית לבריאות הלב וכלי הדם שלנו, בזכות האצת תהליכי הניקוי של מחזור הדם משומנים לא בריאים.

כמו רוב מיני האגוזים, השקדים אף מכילים חומצות שומן בריאות כגון אומגה 9, שעוזרת לנקות את מחזור הדם שלנו ולאזן את רמות הכולסטרול שלנו: היא מסייעת להפחית את רמות ה- LDL בגופנו (אומגה 6, הנפוצה מדי בתזונה המערבית) ואף יש הטוענים כי היא תורמת לעליית ה- HDL בגופנו – אומגה 3. כתוצאה מכך, היא מסייעת לגופנו לפנות ביעילות שומנים לא בריאים ממחזור הדם שלנו ולנקות את התאים של גופנו ביעילות.