תות השדה הוא סוג של צמח בעל פרחים ממשפחת הוורדיים, הכולל כ- 35 מינים שונים, חלקם מתורבתים, שהידוע בהם הוא תות הגינה.

100 גרם של תותים ישתוו ל- 32 קלוריות. כל תות שווה ל- 10 קלוריות לכל היותר.

הבריאות של התותים בפרט ופירות היער בכלל

התותים, בדומה לשאר פירות היער, נחשבים לפירות בריאים במיוחד אשר עשירים בשפע ערכים תזונתיים מהותיים לגופנו: הם עשירים במים, ויטמינים מקבוצת B, ויטמין C, ויטמין K, סידן, מעט ברזל, מגנזיום, זרחן, מעט אבץ, מעט אשלגן ואפילו מעט אומגה 3.

פירות היער מכילים 17 נוגדי חמצון שונים שהעיקרי בהם הוא קוורצטין – אשר תורם רבות להצערת העור, מאט את תהליך ההזדקנות, תורם לבריאות הלב, מייעל את תהליכי ניקוי הרעלים המזיקים לגופנו ומסייע להקל על שפע תופעות; מדלקתיות יתר ועד ללחימה באלרגיות.

מחקרים רבים קבעו לאחרונה כי פירות יער, בייחוד אוכמניות ותותים, מעכבים את הירידה הקוגניטיבית בעד כשנתיים! החוקרים מניחים כי מדובר בנוגדי חמצון ספציפיים הקרויים פוליפנולים, המגנים על תאי העצב באמצעות מניעת היווצרותם של משקעי הרובד התורשתי העשויים לגרום לאלצהיימר.

ידוע כי נוגדי חמצון תורמים לבריאותנו בדרכים רבות ומגוונות, כאשר הפעילות העיקרית שלהם היא התמודדות יעילה עם בעיית הרדיקלים החופשיים בגוף: הבעיה נוצרת כאשר קיימת מולקולה אשר חסר לה אלקטרון. היא זקוקה לאלקטרון כדי להמשיך להתקיים, אז היא לא בוררת באפשרויות ומיד "גונבת" אלקטרון ממולקולה שכנה.

המולקולה ה"נשדדת" לא נשארת חייבת ו"גונבת" אף היא מולקולה חדשה וכך התהליך ממשיך. אם אין סוף לתהליך, בסופו של דבר נוצרות יותר מולקולות חסרות והדבר עשוי להשפיע על הפעילות הקוגניטיבית שלנו לרעה. נוגדי החמצון מגיעים מיד לסיוע ומעניקים אלקטרונים למולקולות החסרות ועל ידי כך פותרים את הבעיה באלגנטיות.