צרה ושמה קנדידה

 

קנדידה היא למעשה סוג של פטרייה אשר חיה לה בדרך קבע במעיים, בפה ובנרתיק. לרוב היא איננה גורמת לנזקים גופניים אך לעתים הרעלים שהיא מפרישה משפיעים על מערכות הגוף השונות. כאשר הקנדידה מתפתחת היא עלולה להתרבות ולהפר את האיזון הטבעי של הגוף, מה שלרוב גורם להופעת תסמינים ותופעות לוואי טורדניים. במקור שלה, הקנדידה נמצאת במערכת העיכול ובמעיים אך היא בהחלט יכולה להתפשט כמעט לכל מקום בגוף ולמעשה היא מחלישה את המערכת החיסונית. 

 

 

קנדידה תסמינים

 

את התסמינים של הקנדידה ניתן לחלק לשני סוגים: סימפטומים כלליים וסימפטומים ספיצייפים בהתאם לאזור שבו היא מתפשטת. הסימפטומים הכלליים משתנים בין אדם לאדם ולרוב מאופיינים בעייפות כרונית, חולשה, דיכאון, בעיות שינה, היווצרות של אלרגיות כאבי ראש ועוד. במצבים בהם הקנדידה עוברת לנרתיק למשל לרוב תופעות הלוואי יהיו הפרשות, גירודים ופטרייה וגינלית. הקנדידה יכולה גם לתקוף אזורים כמו חלל הפה, עור,  אוזניים מה שיגרום לדלקות, גירודים, אקזמות ועוד. 

 

מדוע הקנדידה נוצרת?

 

מחקרים מראים כי התפתחותה, היווצרותה והתפשטותה של הקנדידה קשורות באופן מובהק להפרה באיזונם של החיידקים הידידותיים במעיים. כבד הסובל מחוסר יכולת לסלק את הרעלים מהגוף, אלרגיות, מערכת חיסונית חלשה- אלו ועוד גורמים להתפתחותה של הקנדידה. גם נטילת אנטיביוטיקה וסטרואידים עלולים להפר את האיזון הקיים. 

 

 

איך מאבחנים ומה עושים?

 

את הקנדידה ניתן לאבחן אך ורק בבדיקת מעבדה. הדרך לטפל בקנדידה איננה מתבססת אך ורק על חיסולה באופן ספיציפי, אלא  טיפול בקנדידה חייב להיעשות במקביל לחיזוק המערכת החיסונית ושיקומה של פלורת המעיים. צריכה של תוספי תזונה דוגמת פרוביוטיקה מבית נוטרי די, המספקת לסביבת המעיים כמות גבוהה של חיידקים ושומרת על האיזון, מסייעת למנוע היווצרות והתפתחות של קנדידה ואף נחשבת לטיפול מנע. גם הימנעות מאכילת מזונות ומשקאות עתירים בסוכר, קמח לבן, מלח ושמן יסיעו לתהליך הטיפול והמניעה.