השריר נבנה ממערכת העיכול. כאשר מערכת העיכול עובדת בצורה תקינה השריר יכול להתפתח בצורה אופטימלית. מחקרים מראים שכאשר מערכת העיכול איננה עובדת כמו שצריך – אין לשריר סיכוי. אז מה אומר המדע על הדרך הנכונה להבטיח עיכול תקין?

כל איבר וכל תא בגוף שלנו הגיע אלינו באמצעות התזונה. כל מילימטר בשרירים שלנו וכל תא בעצמות שלנו עבר את אותו מסלול: מזון או שייק נכנס למערכת העיכול ומתפזר בגוף לפי סדרי עדיפויות וסוג המזון.

זאת אומרת, שאם אנחנו רוצים שהשריר שלנו או כל איבר אחר בגוף שלנו יקבל את כל מה שהוא צריך ויתפתח, השער לכך הוא תמיד במערכת העיכול. כשמערכת העיכול עובדת בצורה תקינה היא מפזרת בגוף בצורה נכונה את החלבונים, הפחמימות, השומנים, הוויטמינים ויתר אבות המזון שאותם אנחנו צריכים.

לתוספים לשיפור העיכול לספורטאים ומפתחי גוף לחצו כאן >>

החשיבות של עיכול יעיל לספורטאים

מערכת העיכול ממלאת תפקיד מרכזי בבריאות הכללית, ובמיוחד עבור ספורטאים שצורכים כמויות גדולות של חלבון. עיכול בריא משפר ביצועים, מסייע במניעת פציעות ומאיץ את ההתאוששות. מחקרים מראים, שמערכת עיכול תקינה סופגת טוב יותר את החומרים המזינים הדרושים לבניית השרירים. אם מערכת העיכול אינה מתפקדת כראוי, ספורטאים לא יכולים להפיק את מלוא התועלת מהרכיבים בתזונה שלהם - מה שמוביל לירידה בביצועים ולירידה בנפח השריר.

במערכת העיכול קיים מאזן בין החיידקים ה"טובים" וה"רעים" הנקרא גם 'פלורת המעי'. במחקרים נמצא, שכאשר המאזן מופר, זה מוביל לתסמינים כמו נפיחות בבטן וכאבי בטן, הפוגעים בביצועים הספורטיביים.

לתוספים לעיכול איכותי לספורטאים לחצו כאן >>

חשיבות העיכול לספורטאים | טבע בריא

איך מייעלים את תהליך העיכול?

כדי שמערכת העיכול תעבוד בצורה טובה אנו זקוקים לחיידקים פרוביוטיים מסוימים ואנזימי עיכול ספציפיים. חיידקים פרויביוטיים הם חיידקים "טובים" המצויים בגוף באופן טבעי, ומייעלים את תהליך העיכול ופירוק החלבונים, הפחמימות והשומנים.

מחקרים מראים, שכדי לשמור על מאזן חיידקים תקין, צריך להכניס לגוף באופן יומיומי כמות מספקת של חיידקים פרוביוטיים ספציפיים ואנזימי עיכול מסוימים שיעזרו למערכת העיכול.

על פי המחקרים, צריכת חיידקים פרוביוטיים מסייעת לאזן את כמות החיידקים ה"טובים" במעי, ולסלק שאריות פסולת כדי שהמעיים יספגו ביעילות ויטמינים, מינרלים ורכיבים תזונתיים שונים.

הוספת אנזימי עיכול לפרוביוטיקה מקלה על תופעות כמו עצירות, גזים, נפיחות ואי-נוחות כללית במערכת העיכול.

הבעיה היא, שתוספי הפרוביוטיקה ואנזימי העיכול שמיועדים לקהל הרחב, אינם מותאמים באופן ספציפי לספורטאים ומפתחי גוף. הם מכילים חיידקים פרוביוטיים ואנזימי עיכול חשובים – אך אינם מכילים חיידקים המיועדים לפירוק אופטימלי של חלבונים הדרוש לצורך בנייה נכונה של השרירים.

פורמולות מקצועיות שיצאו לשוק בתקופה האחרונה נותנות לכך מענה, ומכילות מינון אופטימלי של חיידקים פרוביוטיים ספציפיים המותאמים למתאמנים, בתוספת אנזימי עיכול ספציפיים שמיועדים לפירוק יעיל של החלבון לצורך בניית השריר.

למוצרים מומלצים לעיכול יעיל לספורטאים לחצו כאן >>
מאיה בן שושן משמשת בשנים האחרונות ככתבת בריאות במגזין טבע בריא. היא בעלת תואר שני בתקשורת מאוניברסיטת תל אביב, עם ניסיון רב שנים ככותבת, עורכת ויוצרת תוכן לדיגיטל ולטלוויזיה בתחומי הבריאות, ה-wellness והלייף סטייל.