האורז הוא המאכל הנפוץ ביותר בארצנו ובעולם. הוא חלק מיוחד מהתרבות של עמים רבים וניתן להכין ממנו אינספור מתכונים.

כמה קלוריות יש באורז הוא פחמימה עמילנית, לכן הוא נחשב יותר בריא לעומת דגנים אחרים העשויים חיטה לבנה. עם זאת, יש להקדיש חשיבות לשיטת העיבוד של האורז: אורז לבן שמעובד במשך זמן רב יותר מכיל הרבה יותר סוכרים והרבה פחות רכיבים שבריאים לגופנו.

קיימים שני זנים של אורז בימינו

• אורז אסייתי (Oryza sativa) – כמה קלוריות יש באורז המוכר לכולנו, אשר החל את דרכו בהודו וסין לפני אלפי שנים. סין חלקה עם יפן את סודות קלוריות באורז, בעוד שמהודו הוא התפשט לכיוון דרום אירופה ואפריקה.

יש לציין כי האורז האסייתי מחולק לשני תת-סוגים: אורז ארוך ואור עגול. האורז הארוך הוא האורז ההודי כגון האורז הבסמטי ואורז היסמין, אשר מעולים לתבשילים קלילים. הסוג השני הוא האורז העגול, אשר קטן יותר ודביק יותר. הוא מאוד נפוץ בסין וממנו מכינים מנות כגון סושי, כדורי אורז ואפילו ריזוטו.


• אורז אפריקאי (Oryza glaberrima) – האפריקאים גידלו כמה קלוריות יש באורז משלהם עוד לפני 3500 שנה – האורז האדום. הוא פחות נפוץ כיום, אך פשוט יותר לגדל אותו, משום שהוא זקוק לפחות מים באופן משמעותי, לעומת כמה קלוריות יש באורז האסייתי.

כמה קלוריות יש בסוגים שונים של אורז

• אורז לבן, מבושל, 100 גרם – 97 קלוריות.

• אורז חום, מבושל, 100 גרם – 111 קלוריות.

כאשר אנו הולכים לסופר לקנות כמה קלוריות יש באורז, כדאי לנו לנסות ולמצוא כמה קלוריות יש באורז מלא, אורז בר או אורז חום, שבריאים יותר בהשוואה לאורז הלבן אשר עובר תהליכי עיבוד רבים יותר.

אם נקפיד להזין את גופנו באורז פחות מעובד, נוכל למנוע מחלות שנוצרות עקב אכילה מרובה של סוכרים ולרבות סוכרת, טרשת העורקים ולחץ דם גבוה.