הדבש הוא ממרח סוכרי וטבעי שנוצר כתוצאה מהפרשות של חרקים שונים. הדבש המוכר והנצרך ביותר הוא דבש הדבורים.

ניתן להפיק דבש מסוגים רבים של פרחים, בזכות הצוף שטמון בתוכם. הצוף הוא המזון של הדבורים. הן אוגרות דבש, כדי שישמש אותן כמזון בימי החורף הקרים ועמלות יום-יום לייצר אותו כדי לשמר את חיוניות הכוורת.

הדבש עשוי ברובו סוכרים, לכן 100 גרם של דבש שווים ל- 304 קלוריות, כאשר כל כפית דבש מכילה 64 קלוריות.

הדבש הוא סוכר טבעי ובריא

הדבש עשיר במינרלים וויטמינים כגון סידן, אשלגן ו- B5. בזכות ריכוז הסוכרים הגבוה שלו, הוא טומן בחובו איכויות אנטי-בקטריאליות ואנטי-פטרייתיות: כאשר חיידק או פולש פוגש בדבש, ריכוז הסוכרים של הדבש מייבש את הפולש באופן כה קיצוני, עד שהפעולה הורגת אותו.

מסיבה זו מאוד מומלץ לצרוך דבש בעת מצבים של חולי באזור הפה, דרכי הנשימה העליונות ומערכת העיכול.

הדבש מסייע להאט את תהליך ההזדקנות של עורנו

הדבש מקדם את בריאות העור, תורם לאיזון פיגמנטציה באזור הפנים ומסייע להאיץ החלמה של צלקות בגוף ובפנים. הוא אף מעודד חידוש תאי של רקמות העור, אשר הופך את הסרתם של תאי העור המתים ו/או המצולקים למתבקש.

כיצד נאיץ החלמה של צלקות באמצעות דבש

נמרח כפית של דבש על האזור הנגוע. נאטום את האזור הנגוע בדבש באמצעות תחבושת, פלסטר או פד-גזה. מומלץ לישון עם התחבושת במשך הלילה. בבוקר, נסיר את התחבושת ונשטוף את הדבש מהאזור באמצעות מים חמים. יש לחזור על הפעולה לילה-לילה לפני השינה, עד להיעלמות הצלקות.

אפשרות אחרת היא להכין מעין פילינג לאזור מדבש וסודה לשתייה או סוכר, ביחס של 1:1. המרקם הגס, אך עדין של הסודה לשתייה או הסוכר, יעזור לעודד הסרה של תאי עור מתים מהאזור המצולק ועל ידי כך – יזרז את תהליך החידוש התאי.

נעסה את התערובת על הפנים במשך שלוש-חמש דקות ולאחר מכן, נשטוף את הפנים במים חמים, נייבש אותם היטב בטפיחה ונמרח אלוורה או קרם לחות על הפנים, כדי להזין אותו בלחות לאחר הניקוי.

אם העור שלנו רגיש, מומלץ להניח מגבת חמה על האזור המצולק טרם השטיפה של הפילינג. נחכה עד שהמגבת מתקררת ורק לאחר מכן נסיר את הפילינג יחד. המגבת עוטפת את החום מסביב לפנים, שפותח את הנקבוביות ומאפשר ניקוי יעיל יותר של תאי העור. הוא אף מרגיע את העור לאחר הפעולה ה"פולשנית".