אמנון או מושט הוא דג נפוץ, המתגורר בעיקר באגמים ונהרות באזור אפריקה, אסיה ואמריקה הדרומית.

דגי האמנון מאוד נפוצים בחברה הישראלית ורבים מאיתנו ודאי נהנו ממנו יותר מפעם או פעמיים.

100 גרם של כמה קלוריות יש באמנון טרם בישול משתווים ל- 95 קלוריות. 100 גרם של כמה קלוריות יש באמנון אפוי ישתוו ל- 126 קלוריות. בישול או טיגון יעלו את הערך הקלורי באופן משמעותי (200 קלוריות ויותר).


חשיבות בריאות הדגים לחיינו


כמה קלוריות יש באמנון הוא דג שומני מאוד, אשר מכיל בעיקר את השומן שאנחנו רוצים שגופנו יספוג יותר מכל – אומגה 3.

אומגה 3 היא חומצת שומן בלתי-רוויה וחיונית, שלגוף שלנו קל יותר לפרק, לעומת חומצות שומן רוויות ושומני הטרנס.

בשונה משומנים אחרים, אומגה 3 מייעלת את תהליכי הניקוי של מחזור הדם והתאים שלנו משומנים לא בריאים: אומגה 3 המצויה בדגים כמו כמה קלוריות יש באמנון נחשבת ל- HDL – אשר תפקידו הוא להעביר כולסטרול מיותר מהתאים, דרך מחזור הדם שלנו, אל המעיים שלנו. הכולסטרול מפורק במעיים על ידי מיצי מרה ולאחר מכן, מופרש מגופנו כפסולת.

אומגה 3 אף מהווה חלק משמעותי מהמוח שלנו (60% מכמות השומנים), העיניים (40% מהקרנית) שלנו, מסייעת להקל על דלקתיות-יתר בגופנו ואף להתמודד ביעילות עם תופעת הרדיקלים החופשיים – מצב של חמצון-יתר בגופנו, שללא טיפול עשוי להביא למחלות סופניות.

כדאי לנו לשלב בתזונה היומית שלנו דגים כגון כמה קלוריות יש באמנון (ההמלצה הרווחת היא להקפיד על שתי מנות דגים טריים בשבוע), משום שרוב התזונה המערבית מתבססת על שמנים אחרים, שלהם גופנו זקוק ברמת פחותה באופן משמעותי.

מלבד כמה קלוריות יש באמנון, אנו יכולים ליהנות מדגים שומניים רבים נוספים וביניהם הפורל, הסלמון, הטונה (לא משימורים!), נסיכת הנילוס ועוד.