טונה בהירה בשימורים הוא מוצר נפוץ בארץ: הוא מספק לנו מאגר חלבון זמין, היות ולטונה ערכי חלבון גבוהים ובנוסף, הטונה נמצאת בקופסאות שימורים, כך שאפשר לקחת את קופסאות השימורים לכל מקום וליהנות מפתרון מהיר, לארוחה קטנה ומזינה. אבל רובנו תוהים: כמה קלוריות יש בטונה במים ?
חוץ מלדעת כמה קלוריות יש בטונה במים, חשוב לדעת מה המרכיבים והערכים של הטונה, כי טונה בשימורים בריאה עד גבול מסוים.


כמה קלוריות יש בטונה במים ? - סוגים


הטונה נשמרת בקופסאות שימורים עם ואקום, כך שהערכים והתכונות הטובות של הדג נשמרים ואינם מכילים חומרים משמרים. הטונה יכולה להישמר בשמן או במים. אנחנו מעוניינים באפשרות הבריאה ביותר של הטונה ולכן, נתמקד בטונה במים, מפני שטונה בשמן מכילה לרוב שמן באיכות לא ידועה, שעלול להוריד מאיכות הדג. בנוסף, השמן בטונה משימורים הרבה פחות בריא לעומת מים, כתוצאה מהערך התזונתי שלו והערך הקלורי הגבוה שלו (קופסת שימורים במשקל 112 גרם של טונה בשמן מכילה 217 קלוריות!), כך שמשתנה השאלה כמה קלוריות יש בטונה במים לטונה בשמן.
ישנה טונה המשומרת במים ובמי מלח (קופסת טונה במי מלח שמשקלה 113 גרם מכילה 115.2 קלוריות), אך גם על הטונה הזו נפסח, עקב כמות גבוהה של נתרן שממנו מומלץ להימנע בערכים גבוהים ולכן המוצר העדיף ביותר יהיה טונה במים. כעת נברר כמה קלוריות יש בטונה במים ומה הם הערכים שלה.


ערכים


טונה במים (לקופסא השוקלת 112 גרם) מכילה: 27.7 גרם חלבון, 0 פחמימות, 0.6 גרם שומן (0.4 גרם שומן רווי), 56 מ"ג כולסטרול ו-190 מ"ג נתרן. טונה משומרת היא דרך נהדרת, לשלב כמות גדולה של חלבון בארוחה והיא נחשבת לבריאה מאוד. אך גם לאכילה מוגזמת של טונה במים יש חסרונות: בדג הטונה יש כמות גדולה של כספית בגלל היותו דג ים, אף על פי שהכספית הוא מינרל חיוני לגוף, אכילה מרובה של טונה עלולה לגרום להרעלת כספית.
כמה קלוריות יש בטונה במים: 116.4 קלוריות.