זרעי צ'יה הם זרעים בריאים מאוד, שמקורם ביבשת אמריקה. הם מכילים כמות יוצאת דופן של ערכים תזונתיים, שכדאי לנו לשלב בשפע מאכלים ולרבות יוגורט, סלטים, שייקים, תבשילים ועוד.

100 גרם של כמה קלוריות יש בצ'יה מכילים כ- 524 קלוריות. כף של זרעי צ'יה מכילה כ- 65 קלוריות בממוצע.


זרעי הצ'יה טומנים בחובם שפע ערכים תזונתיים


כמה קלוריות יש בצ'יה הם בין המאכלים הבריאים ביותר עלי-אדמות: 100 גרם בלבד מכיל 4.4 גרם של חומצות אמינו, 8.6 שומנים בריאים כגון אומגה 3 (ALA 20%), 10.6 גרם סיבים תזונתיים, 0.6 מ"ג מנגן, 265 מ"ג זרחן, 177 מ"ג סידן, מיליגרם של אבץ, ברזל, מגנזיום, גופרית, מעט נחושת והרבה אשלגן (44.8 מ"ג ל- 100 גרם). הם אף מכילים שפע ויטמינים כגון ויטמין A, ויטמינים מקבוצת B, ויטמין D וויטמין E.

בנוסף, כמה קלוריות יש בצ'יה מהווים מקור נאה לשפע לנוגדי חמצון כגון פנולים וקוורצטין, שתורמים להתמודדות יעילה עם תופעת הרדיקלים החופשיים ואף מסייעים לגונן על גופנו מפני מזיקים, אלרגיות או דלקות ומשפרים את התפקוד של מערכות שונות בגופנו, לרבות מערכת החיסון, מערכת העצבים ומערכת העיכול שלנו.


זרעי הצ'יה טומנים בחובם שפע יתרונות בריאותיים


כמה קלוריות יש בצ'יה מכילים כמויות יפות של סידן. הסידן הוא המרכיב הדומיננטי ביותר בעצמות ובשיניים שלנו. הוא מהווה את צפיפות העצם וממשיך לחזק אותה עד לגילאים 20-25. לאחר שאנו עוברים את הגילאים הללו, גופנו מפסיק לבנות את העצמות, אך מוסיף לתקן אותן במקרים של פציעות או היחלשות ברמת הצפיפות של העצם.

כמה קלוריות יש בצ'יה אף מכילים ויטמין D, אשר בעיקר מייעל את אופן ספיגת הסידן בגוף שלנו: הוא דואג לווסת את כמות הסידן בגוף ולדאוג לכמויות גבוהות של המינרל במחזור הדם בכל עת. במקרים בהם אין די סידן במחזור הדם, ויטמין D דואג להפריש חלבון מסוים למעיים, שסופג את הסידן מחדש.