למה חשוב לנוח לאחר אימון משקולות, כיצד הורמונים משפיעים על גדילת הגוף ומה זה בכלל גאבא, טריבוליס ו ZMA

על חשיבות המנוחה בפיתוח הגוף מאת תזונאי ספורט

אימוני משקולות הם חלק אינטגרלי בפיתוח הגוף ובשיגרת יומו של כל מתאמן. על מנת לראות תוצאות, אנחנו נותנים את השעות, משקיעים באימוני כוח ונותנים את הנשמה על מנת לראות את הגדילה המיוחלת. מה שמתאמנים רבים לא יודעים, וחבל, הוא שאחד החלקים החשובים ביותר בפיתוח הגוף בכלל ובאימוני משקולות בפרט, הוא דווקא הזמן שאחרי האימון- המנוחה. " יש סיבה לכך שילדים צריכים יותר שעות שינה מאשר מבוגרים, הגוף שלנו גדל בשינה וזה תקף גם לגבי מתאמנים" מסביר תזונאי הספורט דין קנטור.


שינה, מנוחה, שיקום וגדילה

הצורך במנוחה לאחר אימון מתחלק בעצם לשני חלקים- מנוחה ושינה, כאשר שניהם חשובים מאוד ומשתי סיבות שונות לגמרי. נתחיל ממנוחה בערות לאחר אימון: השרירים שלנו בנויים מסיבים אשר במהלך אימון כוח נמתחים ונקרעים (מיקרו קרעים). הגוף שלנו אשר אוהב לשמור על רמת הומאוסטאזיס (שמירה על איזון) יגיב ע"י תיקון השרירים אך גם יהפוך אותם למעט חזקים יותר אחרי כל אימון כוח, זאת על מנת לנסות ולמנוע את הנזק לשרירים. תהליך זה מתבצע כאמור בזמן מנוחה בין אימון לאימון.

shutterstock 127121600


החלק השני הוא שינה. ידוע שאנחנו חייבים שינה על מנת לשמר אנרגיה, לזרז חילוף חומרים ולהגן על המערכת החיסונית שלנו. אבל השינה היא גם הזמן שבו הגוף שלנו גדל. הורמון הגדילה אשר מעודד גדילה אצל ילדים ותינוקות ומעודד העלאת מסת שריר אצל מבוגרים, מופרש אך ורק בשינה. מעבר לכך, גוף שלא קיבל מספיק שעות שינה, יפריש הורמון רעב ובכך יעלה את הסיכון שלנו להשמנת יתר.


לעזור לגוף להוריד הילוך

אחת הבעיות שמתמודדים איתה ספורטאים רבים ובעיקר ספורטאים "טריים", היא חוסר היכולת להיכנס למצב של מנוחה אחרי אימון. בזמן האימון קצב הלב עולה, הפרשת האנדרנלין היא בשיאה ועלולה להמשך שעות רבות לאחר האימון, מה שמפריע לנו לא רק לנוח לאחר אימון אלא אף להירדם בלילה. על מנת להתגבר על הבעיה הזאת, ניתן ומומלץ להשתמש בתוספי תזונה שלא רק שיעזרו לנו לנוח ולהירגע אלא גם יעזרו לגוף שלנו להשתקם ולגדול (תוספי תזונה הם אינם כדורי שינה ואינם תרופות ולכן בטוחים מאוד לשימוש) כאשר המומלצים הם:

תוסף תזונה מומלץ מאוד לספורטאים הוא הגאבא. הוא מרגיע את מערכת העצבים ע"י דיכוי מסרים עצביים במוח ומעודד הפרשת הורמון גדילה. מומלץ מאוד לטיפול בנדודי שינה, הפרעות תנועה בשינה וגם לטיפול בלחץ וחרדה.

תוסף תזונה מומלץ נוסף הוא הטריבולוס אשר מסייע בבניית מסת שריר, מעודד הפרשת הורמון גדילה ותורם להעלאת האנרגיה בגוף.

עוד תוסף מאוד יעיל הוא ה- ZMA אשר משפר את איכות השינה, מעודד הפרשת הורמונים אנאבוליים בשינה, מעלה את רמות המגנזיום בגוף ומשקם את השרירים.

הטיפ החשוב ביותר לאימוני כוח ומשקולות, הוא כנראה הטיפ החשוב ביותר לחיים בכלל: אל תמהר, תיקח את הזמן ותדע לנוח בין אימון לאימון, כי רק ככה תגיע לתוצאות מהירות באמת ותימנע מפציעות מיותרות. בהצלחה!