הגזר הוא ירק שורש, תת-מין של גזר הגינה ממשפחת הסוככיים, אשר מאופיין בצבעו הנע בין כתום עז ללבן (קיימים גם גזרים צהובים, סגולים ואפילו אדמדמים), במרקמו הפריך ובערכו התזונתי הרב.

100 גרם של גזר שווים ל- 41 קלוריות בלבד. כוס של גזר משתווה ל- 46 קלוריות בלבד.

לירק השורש הזה מגיע מקום של כבוד

• תורם לבריאות העין – ראשית כל, המהותי ביותר לציין הוא כי גזר מכיל כמויות עצומות של ויטמין A ובטא-קרוטן, נגזרת של ויטמין A.

ל"ויטמין הראייה" תפקיד עיקרי בשימור ושיפור הראייה שלנו וראיית הלילה שלנו. ויטמין A מהווה חלק ממולקולת רודוספין – המולקולה ששולחת אותות למוח, כדי שיפרש את המראות שאנו תופשים על ידי העיניים. היא מופעלת לפי אור.
בטא-קרוטן, אחד מהמקורות הצמחיים של ויטמין A, משחק תפקיד מפתח במניעת ההידרדרות של הראייה ומניעת הרס מולקולת רודוספין או קטרקט.

ראשית, ויטמין A מעניק לחות לקרנית העין ושומר עליה מפני זיהומים ונזקים; הוא דואג לנקות את הסביבה של העין ולתמוך בראייה, בעיקר לאחר שעות הדמדומים.
מחקרים מאמתים כי אנשים שנטלו תוספי תזונה של ויטמין A, בנוסף לוויטמינים C ו- E והמינרלים אבץ ונחושת, הפחיתו את הסיכון למחלות ראייה ב- 25%.

• תורם לבריאות העור – בטא-קרוטן אף מסייע שמסייע לעורנו להשתקם מנזקים אשר נגרמו לו עקב יותר שיזוף יתר או נזקי שמש ופיגמנטציה. הוא עושה זאת על ידי טיפול ברקמות העור הפגועות. הוא אף מגן עליהן מהצריבה הבאה ומונע מהן להיפגע שוב באותה עוצמה.
זאת ועוד, הגזר אף מסייע למנוע צמיחת יתר של תאי עור בשכבה העליונה של העור שלנו, האפידרמיס. על ידי כך, היא מסייעת לנו להימנע מעור יבש ואף נחשבת לכלי שימושי מאוד בטיפול ומניעה של פסוריאזיס.

• עשיר בערכים תזונתיים – הגזר מכיל גם גלוטתיון (נוגד חמצון חזק), ויטמין C וויטמין K, המסייעים להאיץ את תהליך ניקוי הרעלים, לייעל את הפעילות של המערכת החיסונית שלנו ואת הפעילות של מחזור הדם שלנו.