הגמבה היא פלפל אדום מתוק, ממשפחת הסולניים, בפרט מזני הפלפלת. כמה קלוריות יש בגמבה נחשבים לירקות בעולם הקולינארי, אך בזכות הזרעים הרבים שלהם נחשבים לפירות בעולם הבוטני.

כמה קלוריות יש בגמבה החלה את דרכה בעיקר במקסיקו, מרכז אמריקה, צפון אמריקה ודרום אמריקה. בשנת 1493 יובאו זרעי כמה קלוריות יש בגמבה לספרד לראשונה, מה שהוביל להתפשטות של הירק לאורך אירופה ולבסוף גם אסיה.

כמה קלוריות יש בגמבה זקוקה לתנאי גידול חמים ולחים, אשר קיימים גם בארצנו. מסיבה זו קיימים בישראל הרבה מינים של פלפלים שונים, ממתוקים ועד חריפים.


הערכים התזונתיים של הגמבה


כמה קלוריות יש בגמבה מכילה 31 קלוריות על כל 100 גרם. פלפל בינוני, השוקל 185 גרם בממוצע, מכיל כ- 58 קלוריות בממוצע.

בדומה לירקות ופירות רבים, כמה קלוריות יש בגמבה מכילה ערכים יפים של נוזלים, כאשר היא טרייה.

כמה קלוריות יש בגמבה אף מכילה ערכים יפים של ויטמין A, ויטמינים מקבוצת B, ויטמין C, מעט סידן, מגנזיום ואשלגן.

ויטמין A מסייע לתרום לבריאות העיניים שלנו, לחזק את המערכת החיסונית שלנו ולשמור על בריאות העור שלנו, כך שנהנה מעור צעיר, נקי ונעים למגע.

ויטמין C הוא מרכיב קריטי בבניית חלבון הקולגן – אשר מרכיב את עיקר הרקמות בגופנו, יחד עם חלבון האלסטין. הקולגן אף הוא תורם משמעותית לבריאות העור שלנו ומסייע להאט את תהליכי ההזדקנות שלנו. בנוסף, ויטמין C מסייע לחזק את העצמות והשיניים שלנו ואף לתרום לחיזוק המערכת החיסונית שלנו באופן משמעותי.

הוויטמינים הללו הם גם נוגדי חמצון, אשר מסייעים לייעל את תהליכי חילוף החומרים השונים בגופנו כגון תהליך העיכול ותהליך ניקוי הרעלים.

מטרתם העיקרית היא לסייע לגופנו להתמודד ביעילות עם תופעת הרדיקלים החופשיים: מצב בו מולקולות מסוימות בגופנו מאבדות מהאיזון שלהן וכתוצאה מכך, נפגעות ופוגעות במולקולות אחרות.

ללא נוגדי חמצון, תופעת הרדיקלים החופשיים עשויה להתפשט לתאים שלמים בגופנו, איברים ואף מערכות שלמות, לכן כדאי לנו להעשיר את חיינו בשפע פירות וירקות יום-יום.