רוכבי אופניים, רצים למרחקים, שחיינים ומרימי משקולות מכירים היטב את מינרל המגנזיום ויודעים כי הוא חשוב. השאלה היא למה הוא כל כך חשוב?. בפוסט הבא נדבר על חשיבותו של מינרל המגנזיום, נעסוק בתפקידים השונים בהם הוא משתתף ולוקח חלק פעיל בגופנו, על מה עלול לקרות במצב של מחסור ואף נמליץ לכם על תוסף מגנזיום לספורטאים.

 

אז מה זה המגנזיום הזה?

מגנזיום הינו מינרל החיוני לגוף האדם, אותו הגוף לא יודע לייצר לבד ולכן עלינו לקבלו ממקורות חיצוניים כמו מזונות, משקאות או תוספי תזונה.

 

מה הוא עושה

המגנזיום משמש כקו פקטור לפעילויות אנזימיתיות רבות המתרחשות בתוך הגוף, למעשה, קרוב ל- 300 אנזימים. מדובר באנזימים הקשורים לתהליכים אנרגתיים, אנזימים הגורמים לתהליכי חילוף חומרים של פחמימות, שומנים וחלבונים, אנזימים המייצרים תאי DNAועוד. בנוסף, המגנזיום מהווה מרכיב בחלק האנאורגני של העצמות, הוא חיוני וחשוב לתהליך כיווץ השרירים ויש לו נוכחות מרכזית בתהליכים רבים בגופנו. לא רק ספורטאים זקוקים לו, כל אדם חייב כמות מסוימת של מגנזיום  בכדי לאפשר לכל אותם תהליכים להתקיים. הכמות המומלצת עבור נשים היא 320 מ״ג ביום ולגברים 420 מ״ג ביום.


ומה זה קשור לספורטאים

מכיון והמגנזיום משתתף בתהליכים אנרגתיים רבים, כאשר אנו עוסקים בפעילות גופנית, הגוף שלנו מוציא אנרגיה ולכן כאן מקורה של הדרישה המוגברת במינרל זה עבור ספורטאים. ככל שדרגת המאמץ עולה, כך הצורך הגופני למגנזיום, עולה גם הוא. בשרירים שלנו יש חומר הנקרא ATP - חומר עתיר אנרגיה כאשר המגנזיום מסייע לבקע את החומר הזה. בנוסף, המגנזיום נוטה ללכת ״לאיבוד״ בזיעה בזמן הפעילות ובשתן אחרי הפעילות. לכן כאשר אנו מבצעים פעילות גופנית על בסיס קבוע, לאורך זמן אנו מאבדים יותר מגנזיום.

 

יש לי מחסור במגנזיום - איך אני יודע את זה

חסר במגנזיום יבוא לידי ביטוי ברעד באצבעות הידיים, בעייפות, הפרעה בשיווי משקל, לחץ מוגבר וזה ללא הקשר לביצוע פעילות גופנית. בנוסף, מחסור חמור במגנזיום הוכח כגורם מרכזי להיווצרות של מחלות לב וכלי דם זאת בשל מגוון של תופעות מסוכנות. אצל ספורטאים מחסור במגנזיום עלול לגרום לכיווצי שרירים. מדובר בכיווץ בלתי רצוני המופיע בעיקר ברגליים ומלווה בכאב.

 

איפה יש מגנזיום

גרעינים, דגנים מלאים, קטניות, אגוזים וירקות ירוקים מכילים כמויות אופטימליות של מגנזיום.

 

ספורטאים תחרותיים יתקשו לצרוך את הכמות האופטימלית המומלצת ולכן מומלץ לצרוך תוסף מגנזיום מומלץ.

 

איזה תוסף מגנזיום לספורטאים כדאי לי לצרוך

תוסף מגנזיום מיוצר על ידי חברת נוטרי די בהתאמה מושלמת לצרכים הפיזיולוגיים של אצנים, רוכבי אופניים, שחיינים ומפתחי גוף. הוא הוכח כמסייע בתהליכי החלמה וריפוי השרירים, מסייע במניעת מצב של מחסור במגנזיום ותומך במגוון של תהליכים פיזיולוגיים בהם המגנזיום משתתף ביניהם וויסות וספיגה של מינרלים אחרים, ייצור אנרגיה בתוך התאים, תפקוד תקין של המעיים ואיזון רמות הסוכרים בדם.