בתהליך הרזיה או במידה ואנו מעוניינים לשמור על אורח חיים מאוזן ובריא, המלווה בשמירה על משקל קבוע לאורך זמן, רבים מאיתנו שואלים את השאלה:


כמה קלוריות עליי לאכול ביום בכדי לשמור על אותו המשקל בו אני נמצא או לחלופין לרדת במשקל גופי?

 

שאלה זו מעסיקה אותנו בכל יום מחדש, במיוחד בתקופות כמו חגים, תקופות מבחנים, בזמן בו אנו נמצאים בחופשה ארוכה והאוכל הוא מוקד הפיתוי העיקרי. בכדי לענות על שאלה זו ולאפשר תכנון של תפריט בריא, דיאטתי ומאוזן, יש צורך לדעת מהי כמות הקלוריות הדרושה לנו בכדי לתפקד בהתאמה לרמת הפעילות הספורטיבית אותה אנו מבצעים. חשוב לציין, כי כמות הקלוריות איננה הגורם היחידי אותו יש לקחת בחשבון בתהליך הירידה במשקל, שכן אכילת מזונות עתירים בשומן אשר שווים מבחינת ערך קלורי למזונות מגוונים ודלים בשומן איננה זהה. בחישוב צריכה קלוריות יומית, יש גורמים אותם יש לקחת בחשבון בחישוב ביניהם גיל, משקל, גובה, קצב חילוף החומרים ועוד. חישוב כמות הקלוריות היומית עבור גבר ועבור אישה תהייה שונה בתכלית, שכן כל אחד מהמינים בנוי אחרת, שורף קלוריות בצורה שונה ובעל מערכת חילוף חומרים אחרת. הקצב בו אנו שורפים קלוריות גם הוא משתנה בין אדם לאדם, ובא בקשר ישיר עם קצב חילוף החומרים המכונה בשפה המקצועית BMR. אז כמה קלוריות גבר צורך ביום, וכמה קלוריות אישה צורכת ביום?. ובכן, לחישוב זה יש מספר שיטות ונוסחאות אפשריות הלוקחות בחשבון את חלק מהגורמים שצוינו קודם לכן.

נוסחת בנדיקט היא בין הנוסחאות הוותיקות ביותר לחישוב כמות הקלוריות אותן גבר או אישה אמורים להכניס לגופם ביום. אמנם הנוסחה איננה מדויקת ב- 100% אך היא מספקת תשובה כמעט מדויקת ולכן תזונאים ויועצי ספורט מרבים להשתמש בה עד היום. הנוסחה מבוססת על נתונים קלים למדידה וזה היתרון המשמעותי שלה.

 

נוסחת בנדיקט

בכדי לדעת את כמות הקלוריות המומלצת לגבר ביום נציב את הנתונים הבאים:

66.4 + ( משקל בק״ג)x 13.75 + ( גובה בס״מ) X 5 - ( גיל בשנים) x 6.76= BMR גברים

 

בכדי לדעת את כמות הקלוריות המומלצת לאישה ביום נציב את הנתונים הבאים:

655 + ( משקל בק״ג) X 9.55 + ( גובה בס״מ) X 1.8 - ( גיל בשנים) X 4.6 = BMR נשים

 

 

הנוסחה למעשה מחשבת את קצב חילוף החומרים הבסיסי שלנו והיא מספקת תוצאה כמעט מדוייקת אצל רוב האנשים. הנוסחה איננה מתאימה לחישוב אצל אנשים הסובלים מעודף משקל קיצוני או עבור כאלה בעלי מסת שריר גבוהה.

Super Food Diet Banner new1