שימוש בכדורי קפאין הפך לטרנד החם של המתאמנים והספורטאים. אך האם הם באמת תורמים לשריפת השומן ולשיפור הביצועים? יובל למש, מומחה טבע בריא לתוספי כושר וספורט, מסביר האם זה באמת עובד

קפאין מסייע לפירוק שומן, עירנות מוגברת, רמת ריכוז גבוהה יותר ושיפור הביצועים הגופניים באימונים אירוביים ואנאירוביים. אז למה מי ששותה קפה לא מרזה? למה מי ששותה קפה לא בהכרח משפר ביצועים באימונים? ולמה כששותים קפה לא תמיד מצליחים להתרכז בלימודים?


הסיבה לכך היא, שקפאין עובד לטווח קצר מרגע שצורכים אותו, ואז ההשפעה שלו מתפגוגגת. ובכוס אחת של קפה לרוב אין מספיק קפאין כדי לעשות את העבודה.

לשם כך נועדו כדורי הקפאין, שתפסו בשנים האחרונות תאוצה כתוסף משפר ביצועים לספורטאים. מחקרים מראים כי ההשפעה האופטימלית של קפאין היא בצריכת החומר הטהור בכמוסות 60 דקות לפני האימון. לכן שתיית כוס קפה ממש לפני אימון משיגה תוצאות פחות טובות מנטילת כדור קפאין כ-45 דקות לפניו.

כמו כן, מסתבר שההשפעה של כדורי קפאין טובה יותר דווקא אצל מי שלא שותה קפה באופן קבוע. ולכן, כדי ליהנות מהיתרונות של קפאין בזמן אימון, ריצה, או פעילות ספורטיבית אחרת, עדיף לוותר על שתיית משקאות עם קפאין באופן קבוע, ולהשתמש בתוסף כדורי קפאין. במיוחד למי שנוהג לשתות קפה עם חלב וסוכר - כי כך גם תחסכו קלוריות.

גם כדורי הקפאין פועלים לטווח קצר, אבל זה בדיוק מה שאנחנו צריכים - בוסט של אנרגיה במהלך האימון. לאחר 30-60 דקות ההשפעה של הקפאין מתחילה לרדת, והיא מתפוגגת לחלוטין אחרי מספר שעות. על כל אחד הוא משפיע אחרת, כי זה תלוי ברגישות של הגוף לקפאין.

למבצע מיוחד על כדורי קפאין טהור לחצו כאן >>

איך זה קורה בפועל?

נניח שאתם יוצאים לאימון עוד שעה, וצורכים קפאין. כשתגיעו לאימון תהיו עירניים יותר, במהלך האימון לא תרגישו עייפות ותשקיעו יותר באימון. ואם תשקיעו יותר באימון ותתאמצו יותר - תראו יותר תוצאות בטווח הרחוק.

 

למשל: אם הייתם רגילים לרוץ 5 ק"מ ולחוש עייפות שרירית, הקפאין יכול לעזור לכם לדחות את תחושת העייפות הזו עד לאחר 5.5 ק"מ למשל. או אם הייתם רגילים להגיע לאימון כוח במכון כושר ואחרי 45 דקות להרגיש שאתם כבר גמורים, הקפאין יכול לגרום לעייפות להגיע רק אחרי שעה של אימון.

מעבר לזה, קפאין עוזר לפרק יותר שומן ולהשתמש בו לאנרגיה במהלך היום. אבל, וזה אבל גדול מאד - אם לא תוציאו במהלך היום יותר קלוריות ממה שאתם מכניסים, כלומר לא תשמרו על גירעון קלורי - לא באמת תשרפו שומן.

וזוהי התשובה לשאלה למה מי שצורך קפאין לא יורד במשקל.

להנחת ענק על כדורי קפאין עם תה ירוק לחצו כאן >>

כדורי קפאין בהנחה | טבע בריא

איך וכמה קפאין לצרוך?

  1. הצריכה היומית המקסימלית של קפאין לאנשים בריאים היא בין 3-6 מ"ג לכל 1 ק"ג ממשקל הגוף. אדם ששוקל 75 ק"ג למשל, יכול לצרוך בין 225 מ"ג ל-450 מ"ג, כלומר 1-2 כדורי קפאין שכל אחד מכיל 200 מ"ג. חשוב לשמור על מינונים אלה ולא לעבור אותם.
  2. חשוב לזכור, שהרגישות לקפאין משתנה מאדם לאדם, ועל כן חשוב להיות קשובים לגוף ולהתאים את המינון בהתאם לתגובת הגוף.
  3. צריך להתחיל מהמינונים הקטנים יותר ולאט לאט לעלות. לא לקחת מיד בהתחלה את הכמות המקסימלית, וגם לא לקחת את כל הכדורים בבת אחת, כי זה עלול לגרום לתחושות לא נעימות של דופק מואץ ובחילות. אז בהתחלה קחו רק כדור אחד.
  4. אל תדלגו על ארוחה ותסמכו רק על כדורי קפאין – זה עלול לדלדל את מאגרי האנרגיה הזמינה ולגרום לחולשה ולעייפות לפני תום האימון.
  5. לא מומלץ ליטול כדורי קפאין בשעות הערב, כי זה עלול לשבש את מחזור השינה.
  6. לנשים בהיריון לא מומלץ לצרוך קפאין.
  7. מומלץ לקחת כדורי קפאין טהור וטבעי, ללא חומרים מלאכותיים. האיכותיים שבהם מכילים גם מיצוי מרוכז של תה ירוק - העשיר גם הוא בקפאין, וגם בנוגדי חמצון חיוניים לגוף.


אם אתם מרגישים שההשפעה של הקפאין יורדת לאחר תקופה מסוימת, הפחיתו את השימוש במשך 3 שבועות בצורה הדרגתית, עד כדי הפסקה מוחלטת. אל תפסיקו בבת אחת כי זה עלול לגרום לכאבי ראש. לאחר מכן התחילו בהדרגה ליטול שוב. זה יגרום לגוף שלכם להיות שוב רגישים לצריכה של קפאין.


לסיכום, אם חשבתם שכדורי קפאין הם נוסחת קסם - צאו מהסרט שאתם חיים בו ותתחילו לעבוד קשה. הקפאין אמנם יעזור לכם לשפר ביצועים, אבל לא לעשות את הביצועים. הקפאין יעזור לכם להתרכז בלימודים, אבל לא יגרום לכם ללמוד. הקפאין יעזור לכם לשרוף שומן, אבל לא יגרום לכם להיות בגירעון קלורי.

כדאי בהחלט להיעזר בכדורי קפאין, אבל ההחלטה שצריכה להתקבל לפני שנוטלים אותו היא "באתי לתת עבודה".

לכדורי קפאין מומלצים במבצע מיוחד לחצו כאן >>


____________________________________________________________________________________________________

יובל למש, מומחה טבע בריא לתוספי כושר וספורט, הוא בוגר תואר ראשון במנהל עסקים וספורט עם הכשרה נרחבת בתחום תזונת הספורט. יובל הוא מאמן כושר ואורח חיים בריא ובונה שיטת "הבלתי שבירים". עם ניסיון של 26 שנים בספורט, מאמנויות לחימה ועד לפיתוח גוף, הוא פותר לאנשים כבר יותר מ-10 שנים בעיות בתחום הדימוי העצמי, הגוף והתזונה.