מוטיבציה גבוהה ושינה איכותית הם שני אלמנטים מהותיים שביכולתם להביא את האפקטיביות של האימונים שלנו לשיאים חדשים. מחקרים מראים שיש דרך טבעית וקלה להשיג את שניהם

כספורטאים, אנו זקוקים לחשק ומוטיבציה כדי שתהיה לנו אנרגיה להתאמן. גישה חיובית ומצב רוח מרומם הופכים את השמירה על הכושר להרבה יותר קלה - ומהנה יותר.

כשיש מוטיבציה והשראה, אפשר להקפיד על משטר אימונים ותזונה עם הרבה יותר התלהבות ומחויבות.

מצד שני, כל זה יכול להתערער כשמצב הרוח ירוד.

מעלים את המוטיבציה

אורח החיים המודרני מלווה בהרבה סטרס, וגוזל מאיתנו כמות גדולה של אנרגיה. בנוסף, הלחץ בו אנו חיים פוגע לנו גם באיכות השינה ומעמיד אותנו במצבים מתישים לאורך זמן.

כתוצאה מכך נפגעת כמות הסרוטונין שלנו – הורמון שהספרות המקצועית מקשרת אותו בעיקר לאושר ולמצב רוח טוב.

הוכח, שקיים קשר ישיר בין רמות נמוכות של סרוטונין לדיכאון, חרדה והפרעות שינה.

5HTP, או בשמה המלא 5 הידרוקסי-טריפטופן, היא חומצת אמינו ש"מקדימה" את הסרוטונין בתהליך הייצור שלו, כלומר - 5HTP היא תרכובת שהופכת לסרוטונין במוח.


מחקרים הוכיחו, שניתן לעשות שימוש בתוסף 5HTP שימוש כשרוצים להעלות את רמת הסרוטונין במוח, ובכך לשפר את מצב הרוח.

לכך יש יתרון ברור לספורטאים, שכן העלאת מצב הרוח מעלה גם את המוטיבציה – ובהתאם לכך גם את הביצועים.

ל-5HTP מומלץ לספורטאים לחצו כאן >>

melatonin 3

ישנים הרבה יותר טוב

אחרי פעילות גופנית אירובית או אימוני משקולות יש תחושת עייפות. כשהולכים לישון, מרגישים לפעמים שהגוף מלא באדרנלין והשינה חומקת.


מצב זה הוא בעייתי לספורטאים, שכן אנו זקוקים לשינה איכותית כדי להתאושש מהאימון ולבנות שריר.

ההורמון שממלא תפקיד חשוב בוויסות השינה הוא המלטונין. הרמות שלו מתחילות לעלות בערב כדי לקדם שינה ויורדות בבוקר כדי לעזור להעיר אותנו.

קיים קשר הדוק בין הורמון המלטונין להורמון הסרוטונין. אותו אזור במוח שמשחרר מלטונין אחראי גם על הייצור של סרוטונין, כך שלמעשה מלטונין נוצר מסרוטונין.
 
במצב אופטימלי – בשעות הערב יותר סרוטונין הופך למלטונין. כשרמות המלטונין עולות, רמות הסרוטונין יורדות, ואנחנו נרדמים. וביום - חשיפה לאור מורידה את רמות המלטונין ומעלה את רמות הסרוטונין, וכך אנו מתעוררים.

ואולם כשמצב הרוח ירוד ורמת הסרוטונין נמוכה, גם רמת המלטונין איננה מספקת, ואנחנו לא נרדמים. לכן, תוספת של 5HTP עשויה לסייע לשינה טובה על ידי הגברת ייצור המלטונין בגוף.

ואכן, במחקרים נמצא ששימוש בתוסף 5HTP בשילוב עם תוסף גאבא הפחית את פרק הזמן שנדרש עד להירדמות, הגדיל את משך השינה ושיפר גם את איכותה.

כספורטאים, זה מה שבאופן ישיר גורם לנו להתאושש הרבה יותר טוב אחרי האימון, ובעקיפין גם משפר את הביצועים שלנו (הלכתם פעם לאימון אחרי 4 שעות שינה ופעם אחרי 7 שעות שינה? הבדל מטורף!).


לסיכום, 5HTP הוא תוסף חשוב לארגז הכלים שלנו הספורטאים, כי הוא עוזר לשמור על מצב רוח חיובי ועל מוטיבציה גבוהה, ומחזיר לגוף את האנרגיה החיובית שהוא מאבד כתוצאה מלחץ ומתח.

ל-5HTP יש תפקיד גם בהסדרת השינה, שחשובה מאוד לספורטאים, כיוון שמנוחה מספקת מאפשרת לגוף לתקן ולבנות את הרקמות.


לתוסף 5HTP מומלץ לספורטאים לחצו כאן >>

 

 

__________________________________________________________________________________

יובל למש, מומחה לתוספי כושר וספורט, הוא בוגר תואר ראשון במנהל עסקים וספורט עם הכשרה נרחבת בתחום תזונת הספורט. יובל הוא מאמן כושר ואורח חיים בריא ובונה שיטת "הבלתי שבירים". עם ניסיון של 26 שנים בספורט, מאמנויות לחימה ועד לפיתוח גוף, הוא פותר לאנשים כבר יותר מ-10 שנים בעיות בתחום הדימוי העצמי, הגוף והתזונה