בשנים האחרונות חל גידול משמעותי בשימוש בקדם אימון, ולפי הנתונים כיום כ-73% מהמתאמנים נעזרים בו על מנת לפרוץ את גבולות היכולת. הוא הפך לפופולרי בקרב המתאמנים הטבעיים בשל יכולתו להוסיף עוד כוח בזמן האימון מצד אחד, ומצד שני – לשמש כממריץ איכותי, בריא ובטוח לשימוש.
אז על מה צריך להקפיד כשבוחרים קדם אימון נכון וממה צריך להימנע? דני קגנוביץ', אלוף האלופים בפיתוח גוף, עם כל התשובות

אם לא נתדלק את גופנו בדלק הנכון לפני האימון נהיה פחות נמרצים, חלשים יותר ונתעייף מהר יותר מהרגיל.

במשך הרבה שנים מתאמנים חיפשו אחר הדלק הזה שיעזור להם להילחם בתחושות האלה, ויסייע להם להמשיך להתאמץ לאורך זמן.


עד שהגיע קדם האימון, שהפך פופולרי בקרב המתאמנים הטבעיים בשל יכולתו להוסיף עוד כוח בזמן האימון מצד אחד, ומצד שני – לשמש כממריץ איכותי, בריא ובטוח לשימוש.

הקדם אימון (פרה-וורקאאוט, ובאנגלית Pre-Workout), הוא תוסף שנלקח כ-30 דקות לפני האימון. הוא מחדד את הפוקוס ומעלה את רמות האנרגיה בגוף, כדי לספק לו אנרגיה נוספת אותה הוא צריך במהלך האימון.

אז נכון – גם בננה, כוס אספרסו או קפה שחור לפני האימון זה לא רע, אך קדם האימון עושה זאת טוב יותר, נכון יותר ובכמות גדולה יותר.

מחקר שפורסם ב-Journal of the International Society of Sports Nutrition דיווח כי שילוב של קדם אימון עם אימוני HIIT הביא לגידול משמעותי באפקטיביות של האימון ולעלייה במסת הגוף הרזה, תוך האצת הקצב שבו הספורטאים איבדו שומן בגוף, באימון שנחשב לאימון בדרגה בינונית.

מחקר אחר הראה כי קדם אימון יכול לשפר את סיבולת השריר, להגדיל את מסת השריר הרזה, ולשפר את מצב הרוח.

זאת הסיבה שכיום כ-73% אחוז מהמתאמנים נעזרים בו כדי להוסיף בוסט לאימון ולפרוץ את גבול היכולת שלהם.

להזמנת קדם אימון מומלץ לחצו כאן >>

כל מה שחשוב לדעת לפני שבוחרים קדם אימון 

לפני שגם אתם מוסיפים קדם אימון לסל התוספים שלכם, הנה כל מה שצריך לדעת כדי לבחור ולהשתמש בו בצורה בטוחה וחכמה.

מה יש בקדם אימון והאם זה בריא?

מכיוון שקדם אימון נועד לעזור לך לעבור אימון קשה במיוחד, הוא מכיל ממריצים המעודדים אנרגיה - קפאין, קריאטין, ל-טאורין, חומצות אמינו חיוניות ועוד.

כמו בכל מוצר, כדי לדעת אם הוא בריא לנו - מה שחשוב לבדוק על התווית הוא התכולה במנת הגשה.

קריאטין הוא תוסף פופולרי בקרב המתאמנים, בגלל היכולת שלו להגביר את כוח השרירים והביצועים במהלך האימון. כמות של עד 2.5 גרם ביום קריאטין היא כמות בריאה לחלוטין לצריכה.

כשזה מגיע לצריכת קפאין, לכל אחד מאיתנו יש סף שונה של קליטת קפאין, ויש מותגים מסוימים שעוברים מגבול הגיוני של תכולת קפאין. מחקר שנערך בנושא קפאין קבע שהסף הבריא לצריכה יומית הוא 400 מ"ג קפאין ביום. שזה בערך 2-3 כוסות קפה ליום. תוספי קדם אימון שבמנת הגשה שלהם יש כ-200 מ"ג קפאין הם בטוחים לגמרי לשימוש.

קדם אימון איכותי יכיל גם ל-טאורין ובטא אלנין.

ל-טאורין היא חומצה סולפונית שמקורה מהחי, שתורמת לחילוף החומרים של שומנים ונלחמת בלחץ חמצוני במהלך אימונים. חומצת ה-ל-טאורין איננה מסוכנת, להיפך – מחקרים הוכיחו כי היא משפרת את הסימפטומים של חולי לב.

בטא אלנין היא חומצת אמינו חיונית שדוחה את תחושת התשישות והעייפות ובכך משפרת את ביצועי האימון.

קדם אימון איכותי יכיל בנוסף גם ויטמינים ומינרלים חשובים כמו ויטמין E, ויטמין B3, קלציום ועוד.

האם קדם אימון מסוכן?

מחקרים שנעשו על תוספי קדם אימון שהכילו מרכיבים אלה הראו שהם בטוחים לחלוטין לשימוש, כל עוד הם נלקחים על פי האמור בתווית המוצר ולא מעבר לכך.

המרכיבים שציינו כאן הם טבעיים לחלוטין, וחשוב לוודא שקונים את קדם האימון ממקור בטוח ואמין שמוכר מוצרים ברישיון משרד הבריאות.

לאנשים בלי בעיות בריאותיות מיוחדות קדם אימון הוא תוסף בטוח לקחת על בסיס קבוע כאשר מקפידים על הוראות היצרן.

אם אתם חדשים לגמרי בתחום, ייתכן שבהתחלה תחוו הרבה מאוד אדרנלין ותתקשו לישון. העצה שלי - אם רק התחלתם לקחת קדם אימון – לכו על חצי מנת הגשה לפני אימון, ותראו איך הגוף שלכם מגיב. מה שלא יהיה – אל תעברו את מנת ההגשה היומית הכתובה בתווית המוצר.

כמה זמן לוקח לקדם אימון להשפיע?

כשאתם מגיעים לאימון אחרי שלקחתם קדם אימון אתם רוצים להיות כבר בפיק שלכם ולא לחכות עד שהוא יתחיל לעבוד.

אז עבור רוב האנשים, הזמן האידיאלי לקחת קדם אימון הוא כ-30 דקות עד שעה לפני האימון. זה אמור לתת לתוסף מספיק זמן כדי להגיע לזרם הדם ולהגביר את האנרגיה לקראת האימון.

יחד עם זאת - יש משהו שצריך לקחת בחשבון – זמן "מחצית החיים" של הקפאין. בדרך כלל, לקפאין יש זמן מחצית חיים של כשלוש עד שבע שעות לאחר הבליעה.

כלומר - אם אתם רגילים להתאמן בערבים, כדאי לכם להיות קשובים לגוף כשאתם נוטלים קדם אימון, כדי שהוא לא יפריע לכם לשינה.

כמה זמן לפני האימון כדאי לקחת אותו?

כאמור, רוב האנשים לוקחים קדם אימון כ-30 דקות עד שעה לפני שהם מתאמנים. אבל רק בגלל שזה נקרא "קדם אימון", זה לא בהכרח אומר שאתם צריכים לקחת את זה לפני האימון.

אם יש לכם אימונים ארוכים יותר, של שעתיים לדוגמה, ולא הספקתם לקחת קדם אימון לפני, אתם יכולים לקחת את קדם האימון עד שעה לתוך האימון הארוך.

האם כדאי לקחת קדם אימון כל יום?

אם נמשיך לקחת קדם אימון על בסיס קבוע, הגוף שלנו עלול לבנות סבילות להשפעות שלו, ולהיות פחות אפקטיבי. לכן מומלץ לקחת אותו במשך כשמונה שבועות ואז לעשות הפסקה של ארבעה שבועות וכך הלאה.


על ידי נטילה לסירוגין הגוף יאפס את עצמו לפני הנטילה הבאה.

האם מספיק להשתמש בקפה בתור אימון לפני אימון?

לקפאין יש השפעה על שיפור ביצועים ספורטיביים ואפשר להשתמש בקפה כקדם אימון. ואולם – קפה אינו מכיל את המרכיבים הנוספים שיש בתוסף תזונה ייעודי לקדם אימון.

בנוסף, מחקרים הראו שריכוז הקפאין מגיע לשיא בערך 45 דקות לאחר הבליעה, והשפעתו פוחתת לאחר מכן. משום כך – נטילת תוסף קדם אימון מבטיחה טווח פעולה רחב יותר.

האם שימוש בקדם אימון מחליף שימוש יומיומי בקריאטין?

ממש לא. השריר נבנה בזמן המנוחה ומי שצורך קריאטין באופן יומיומי צריך להמשיך לצרוך קריאטין ללא קשר לקדם אימון ללא כל חשש.

למבצע על קדם אימון מומלץ לחצו כאן >>


אלפא פאמפ סט | טבע בריא

באיזה קדם אימון אני משתמש?

בהרבה מוצרי קדם אימון יש את אותם מרכיבים, אך לא תמיד הם בכמות משמעותית שנותנת אפקט משפר ביצועים.

הקדם אימון שאני משתמש בו בתקופה האחרונה נקרא אלפא פאמפ-סט. בחרתי אותו כי יש בו את המרכיבים החשובים ביותר בקדם אימון, ובכמויות היעילות, ובסופו של דבר הוא נותן לי את התוצאות הטובות ביותר מכל מה שהשתמשתי עד היום.

המרכיבים העיקריים באלפא פאמפ סט הם:

  • קפאין - גורם לעירנות מוגברת ועשוי להפחית את תחושת הכאב במהלך האימון. באלפא פאמפ-סט יש רק 200 מ"ג קפאין למנת הגשה ועל כן הוא בטוח לגמרי לשימוש על פי המחקרים.
  • בטא אלנין - גורם לדחיית תחושת "השריפה" בשרירים ובכך עוזר לנו "לגנוב" עוד סט או שניים.
  • ל-טאורין - הטאורין נחקר רבות להפחית תסמינים של כאבי שרירים מאוחרים (שרירים תפוסים לאחר אימון בשפת המכון) והאצת התאוששות הכוח לאחר פעילות גופנית מאומצת.
  • ויטמינים ומינרלים חיוניים - קלציום, ויטמין B3, ויטמין E ועוד. 

כל הרכיבים באלפא פאמפ סט הם טבעיים לחלוטין, אין בו סוכרים, פחמימות או שומנים וכמו כל מוצרי אלפא גם הוא מיוצר ברישיון משרד הבריאות.

להמלצה על קדם אימון לחצו כאן >>


_______________________________________________

דני קגנוביץ' הוא מפתח הגוף הישראלי היחיד שזכה במר יוניברס, "אלוף האלופים", מטעם איגוד NAC. בנוסף הוא זכה בתחרות היוקרתית ביותר בעולם, "מר אולימפיה", בקטגוריית חובבנים. לאחרונה זכה במקום שלישי באליפות אירופה למקצוענים בספרד בקטגוריית משקל כבד.