גרעיני החמנייה הם מיני הפיצוחים הנפוצים ביותר כיום. הם מכונים "גרעינים שחורים" ולרוב עוברים קלייה או נטחנים, כדי שיהיה ניתן לייצר מהם שמן.

100 גרם של גרעיני חמנייה קלויים משתווים ל- 620 קלוריות. כמה קלוריות יש בגרעיני חמנייה אף מכילים ערכים יפים של סיבים תזונתיים, ויטמינים מקבוצת B, סידן, מגנזיום, הרבה מאוד זרחן, הרבה אשלגן וכמות רבה של שומנים, בעיקר אומגה 6.


אכילה מאוזנת של שומנים תתרום לחיים בריאים


כמה קלוריות יש בגרעיני חמנייה מכיל ערכים רבים של אומגה 6 או LDL, שהיא חומצת שומן רוויה, שמצויה בתזונה המערבית שלנו בצורה מוגזמת; רוב המאכלים שאנו אוכלים כיום מכילים אומגה 6 במידת מה. אנו כן זקוקים לאומגה 6 לגופנו: היא מסייעת לעורר את התגובה של מערכת החיסון שלנו במקרה של מחלה או פולש, היא מסייעת להאיץ את מחזור הדם שלנו, לעורר אותנו ואף להעביר כולסטרול מהכבד אל התאים, כדי לתרום לבריאותנו.

האמת היא שגופנו זקוק לכולסטרול במידת מה, כדי שיוכל לייצר הורמונים ואנזימים שונים. מסיבה זו הכבד מייצר אותו מלכתחילה. הבעיה היא שכמות מוגזמת של כולסטרול במחזור הדם עשויה להוביל להצטברויות של שומנים במחזור הדם ולבעיות לב וכלי דם בטווח הארוך.

כדי למנוע מצבים כאלו, אנו זקוקים לשומן שמסייע לפנות את הכולסטרול מהתאים אל המעיים שלנו, שם הם יפורקו על ידי מיצי מרה ויופרשו כפסולת. השמן הזה הוא אומגה 3 – חומצת שומן בלתי-רוויה, לה גופנו זקוק יותר מכל. כמה קלוריות יש בגרעיני חמנייה מכילים מעט מאוד אומגה 3, לכן יהיה עלינו ליהנות מהם ממקור אחר.

כדי ליהנות משומנים בריאים כגון אומגה 3 יותר, כדאי לנו ליהנות מהרבה אגוזים, ירקות מצליבים, עלים ירוקים, שמנים בריאים כגון שמן זית ושמן אבוקדו, זרעי צ'יה ואף דגים שומניים ולרבות הסלמון, הפורל, הטונה, המקרל, הסרדינים (לא משימורים!), הרינג, לוקוס ועוד.