מחקרים מראים כי שינה לא איכותית מעכבת את הגדלת נפח השרירים וגורמת לפירוק שלהם ולאובדן מסה כללית. אז איך ניתן להשיג שינה שתמקסם את הפוטנציאל של האימונים שלנו? כתבת חובה לכל מי שמעוניין לפתח נכון את מסת השריר

כשהיינו תינוקות צרכנו מטרנה בשביל לגדול, עכשיו אנחנו עדיין שותים חלבון – שום דבר לא השתנה.

כשהיינו תינוקות היינו צריכים לישון בשביל לגדול – גם בזה שום דבר לא השתנה.


בעידן המודרני, שעות השינה ואיכות השינה שלנו נמצאות בירידה מתמדת. זו לא בעיה אם אנחנו רוצים להישאר ערים ולחגוג, אבל זו בעיה גדולה אם אנחנו רוצים להגדיל את השריר.

השינה היא חלק חשוב מהשגרה של כל ספורטאי ומפתח גוף, והיא קריטית לבניית מסת השריר ושמירה עליו לאורך זמן. 

לשינה שלנו יש מספר תפקידים עיקריים: הראשון הוא לספק למוח את האנרגיה שמאפשרת את פעילותו בשעות הערוּת, והשני הוא לאפשר לשרירים להיבנות, להשתקם ולהתאושש. בזמן השינה אספקת הדם הזמינה לשרירים ולרקמות גדלה, ומספקת כמויות של חמצן וחומרים מזינים שגורמים לבנייה והתחדשות שלהם.

גם הגדלת מסת השריר מושפעת מאיכות השינה ומספר השעות שאנו ישנים. הסיבה לכך היא שהורמון גדילה משתחרר ברובו במהלך השינה. הורמון זה אחראי בין השאר גם על הגדלה של מסת השריר וצמצום מסת השומן. על פי המחקרים, אצל אנשים שישנים מעט מדי שעות או שינה שאיננה עמוקה מספיק הורמון הגדילה מדוכא.

למעשה, אם לא נישן כמו שצריך לא רק שמסת השריר לא תגדל, אלא שאנו עלולים לאבד את כל מה שהישגנו במהלך האימונים. מחקרים מראים כי מחסור בשעות שינה או שינה לא איכותית מעכבת את צמיחת השרירים ואפילו גורמת לפירוק שלהם, ובהמשך לאובדן מסה כללית. כמו כן נמצא, שבעיות שינה משפיעות על ביצועים אתלטיים, כולל זמן תגובה, דיוק, כוח וסיבולת. בנוסף, נמצא במחקרים כי קיים קשר בין הפרעות שינה לפציעות ספורט.

לפורמולה מקצועית לבניית שינה איכותית לחצו כאן >>

הרכיבים הטבעיים שמשפרים את השינה

כדי לעזור לגוף להירדם בצורה טבעית ובריאה קיימים צמחי מרפא, חומצות אמינו ומינרלים ספציפיים, שהוכחו מחקרית כמסייעים להרגעת מערכת העצבים והכנת הגוף לשינה איכותית. בין הרכיבים הטבעיים שנמצא שהם משפרים את איכות השינה ניתן למצוא את חומצת האמינו גאבא. במחקרים נמצא שיש לה השפעה מרגיעה, ושהיא מעודדת הפרשה של הורמונים תומכי שינה. גם צמח המרפא ולריאן הוכח מחקרית כמשפר את איכות השינה ומפחית נדודי שינה. שורש אשווגנדה נחקר גם הוא ונמצא שהוא מסייע בשיפור השינה ובהפחתת הפרעות בשינה.

רכיב אורגני נוסף שנחקר הוא 5-HTP - נגזרת של חומצת האמינו טריפטופן, שהוכח מחקרית שהיא מסייעת להפרשת הורמון השינה מלטונין ומעודדת שינה טובה ועמוקה יותר. רכיבים טבעיים נוספים שנחקרו ונמצאו יעילים ביצירת שינה טובה ועמוקה הם צמחי המרפא קמומיל ופסיפלורה ומינרל המגנזיום.  

Gaba Site Desktop
לפורמולה מקצועית לבניית שינה איכותית לחצו כאן >>

איך הכי יעיל לצרוך את כל הרכיבים האלה?

את הרכיבים שנחקרו ניתן לצרוך בנפרד, אבל הבעיה היא שכדי להשיג אפקט מקסימלי הדרך היעילה ביותר היא לצרוך את כולם ביחד, מה שהופך את העניין למאוד יקר ולא נוח.


חברת אלפא פיתחה בשנתיים האחרונות סדרה מקצועית המבוססת על טכנולוגיות חדשניות ומיועדת כולה למקסם את הביצועים של המתאמנים המעוניינים להעצים את היכולות שלהם בצורה טבעית, בטוחה ובריאה.

הבשורה הראשונה שיצאה ממעבדות אלפא היא אלפא ®Night Pro, המכילה רכיבים שנחקרו. אלפא נייט מאפשרת לעוסקים בספורט לצרוך שילוב מדויק של הרכיבים שנחקרו במיצויים בריכוזים גבוהים הפועלים בסינרגיה בצורה אפקטיבית על מנת להוציא את המקסימום מהגוף בזמן השינה.

חשוב לזכור שאלפא נייט היא תוסף תזונה טבעי הנלקח באופן יומיומי ופועל לאורך זמן במטרה לספק לגוף את הרכיבים החיוניים לו .

לסיכום, מכיוון שהשינה חיונית מאין כמוה לבניית שריר נכונה - לא משנה באיזה דרך נבחר לעשות זאת, העיקר שנדאג באופן יומיומי להגיע לשינה עמוקה ואיכותית.

לפורמולה מקצועית לבניית שינה איכותית לחצו כאן >>

מאיה בן שושן משמשת בשנים האחרונות ככתבת בריאות במגזין טבע בריא. היא בעלת תואר שני בתקשורת מאוניברסיטת תל אביב, עם ניסיון רב שנים ככותבת, עורכת ויוצרת תוכן לדיגיטל ולטלוויזיה בתחומי הבריאות, ה-wellness והלייף סטייל.