אחת המטרות המרכזיות של העוסקים בספורט היא להתחטב. יש דרכים רבות לעשות זאת, אך לא כולן בריאות ולא כולן יעילות. לאחרונה עלה לכותרות התוסף CLAשעשוי מחומרים טבעיים לגמרי. אז מה אומר עליו המדע?

רוב הספורטאים והמתאמנים בחדר הכושר מודעים כבר לחשיבותם של תוספי התזונה שמסייעים לבנות שרירים ולהגביר את הכוח (אבקת חלבון, קדם אימון וכד'). אך כשמדובר בתוספי מזון שנועדו לחטב את הגוף ולהגביר את קצב חילוף החומרים, יש הרבה בלבול לגבי מה עובד ומה לא.

אחת התגליות בשנים האחרונות, שנבדקה על ידי החוקרים במטרה למצוא אם היא אכן יעילה בשריפת שומן והגברת המטבוליזם, היא ה-CLA (חומצת לינולאית מצומדת).

מה זה בעצם CLA?

CLA (Conjugated Linoleic Acid) היא חומצת שומן מסוג אומגה 6, שנמצאת בבשר ומוצרי חלב, במיוחד של חיות משק הניזונות מעשב, כמו פרות, עיזים וכבשים. אך כיום, רוב בעלי החיים למאכל אינם גדלים בטבע, והם ניזונים בעיקר מדגנים. משום כך, מוצרי הבשר והחלב שנמכרים על המדפים מכילים מעט מאוד CLA.


נוסיף לכך את העובדה שגופנו אינו מסוגל לייצר CLA בעצמו.

משום כך, כדי לצרוך CLA בכמות יעילה יש ליטול CLA כתוסף תזונה.

החומצה הלינולאית המצומדת מורכבת משתי צורות שונות של חומצות שומן. הראשונה מתערבת בפעילות של אנזים בשם ליפופרוטאין ליפאז, שאחראי בן השאר על האחסון של השומנים ברקמות השומן. החומצה השנייה תורמת לגידול במסת השריר, מה שמאיץ שריפת קלוריות ושומנים. בנוסף, CLA מפרקת טריגליצרידים שהופכים לחומצות שומן חופשיות, מה שמאפשר לגוף לסלק אותן מהתאים בקלות.


להזמנת שורף שומן CLA לחצו כאן >>

 

מה הקשר בין CLA לשריפת שומן וחיטוב?

בשנים האחרונות גבר העניין ב-CLA כמסייע בחיטוב ובשריפת שומן, בפרט אצל ספורטאים. למעשה, CLA הוא אחד מתוספי החיטוב הנחקרים ביותר בעולם, ועשרות מחקרים הופכים אותו לבשורה של ממש בתחום.

הפעילות הביולוגית של ה-CLA התגלתה במחקרים ראשוניים שנעשו כבר ב-1997.

מחקרים מאוחרים יותר, הראו כי צריכה של CLA מפחיתה את רמת השומנים בגוף, מגבירה את קצב העיכול, ומסייעת בבניית מסת שריר.

במחקר נוסף שפורסם לאחרונה נמצא, כי בקרב הנחקרים שצרכו  CLA נרשמה ירידה משמעותית במסת השומן ובאחוזי השומן בגוף, בהשוואה לקבוצה שצרכה פלצבו.

להזמנת שורף שומן CLA מומלץ לחצו כאן >>

cla infographic 1

טבעונים או צמחונים? תוסף CLA חיוני מאוד עבורכם

 כאמור, CLA הוא תוסף מרכזי לכל מי שמעוניין לשרוף שומן ולשפר את המטבוליזם, Uבמיוחד לספורטאים ומתאמנים שמעוניינים להתחטב, או לסובלים מהשמנת יתר.

בנוסף לכך, נטילת CLA באופן יומיומי חשובה במיוחד לטבעונים וצמחונים – שכן הם אינם אוכלים בשר או חלב שמכילים CLA. ומכיוון שהגוף אינו יכול לייצר CLA בעצמו, הדרך היחידה של טבעונים וצמחונים ליהנות מהיתרונות הבריאותיים של ה-CLA היא הוספתו לשגרת התוספים שלהם.

איך לבחור תוסף CLA?

מומלץ לבחור תוסף המכיל כמות גבוהה של CLA, כשהכמות האופטימלית היא 500 מ"ג לכמוסה. חשוב מאוד לבדוק שהתוסף עשוי מחומרים טבעיים בלבד.


לסיכום, תוסף CLA נחקר והוכח כשורף שומן טבעי המסייע בחיטוב והאצת קצב חילוף החומרים. משום כך הוא הפך לתוסף חובה לספורטאים ומפתחי גוף, שמעוניינים לשמר תוצאות ולהימנע מעלייה באחוזי השומן. חשוב מאוד לבדוק שהתוסף שבחרתם מיוצר ברישיון משרד הבריאות ועשוי מחומרים טבעיים בלבד.

להזמנת שורף שומן CLA מומלץ לחצו כאן >>

___________________________________________

מאיה בן שושן משמשת בשנים האחרונות ככתבת בריאות במגזין טבע בריא. היא בעלת תואר שני בתקשורת מאוניברסיטת תל אביב, עם ניסיון רב שנים ככותבת, עורכת ויוצרת תוכן לדיגיטל ולטלוויזיה בתחומי הבריאות, ה-wellness והלייף סטייל.